Politika Zahraničné

Mayová sa stretla v Berlíne s Merkelovou, s novinármi nehovorili

Angela Merkelová a Theresa Mayová - Zdroj: TASR/Michael Kappeler/dpa via AP

BERLÍN – Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá sa snaží získať podporu európskych lídrov pre ďalší odklad tzv. brexitu, sa v utorok v Berlíne stretla s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Po jedenapolhodinovom rokovaní s novinármi nehovorili. Vyšli spoločne z budovy, objali sa a Merkelová zakývala Mayovej, ktorá odchádzala autom, priblížila tlačová agentúra AP. Ešte v utorok večer sa Mayová stretne v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Británia by mala EÚ opustiť v piatok 12. apríla, ak Mayová nezíska ďalší odklad termínu brexitu od Únie, ktorá už súhlasila s jeho odložením z pôvodného termínu 29. marca.

Mayová momentálne žiada o odklad na 30. júna – v nádeji, že dosiahne s opozičnou Labouristickou stranou kompromis a presadí v parlamente dohodu o podmienkach ukončenia členstva v Únii. Summit EÚ, na ktorom sa nový odklad bude zvažovať, je naplánovaný na stredu v Bruseli. Viacerí diplomati z členských krajín EÚ súhlasili v utorok dopoludnia s druhým odkladom brexitu, ak Mayová predloží jasné argumenty, že dokáže presadiť dohodu o vystúpení z EÚ a zabrániť neželanému scenáru “tvrdého” brexitu.