Zahraničné Politika

Mayová oznámila dohodu o brexite. Začali jej utekať ministri

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že vláda schválila dohodu o brexite. (TASR/AP)

LONDÝN – Britská vláda schválila návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Po zasadnutí svojho kabinetu to v stredu večer oznámila premiérka Theresa Mayová, ktorá dohodu označila za najlepšiu, akú bolo možné vyrokovať.

“Toto je rozhodujúci krok, ktorý nám umožní ísť ďalej a finalizovať dohodu v ďalších dňoch,” povedala Mayová, keď predstúpila pred novinárov po piatich hodinách rokovaní s ministrami, ktoré označila za “dlhú, podrobnú a vášnivú” debatu. Informovali o tom televízie Sky News a BBC, ako aj agentúra AP.

Mayová zdôraznila, že predbežný návrh dohody o brexite dosiahnutý vyjednávačmi Británie a Európskej únie naplní výsledky britského referenda o členstve v EÚ a je jednoznačne v národnom záujme jej krajiny.

“Domnievam sa, že mojou povinnosťou voči tejto krajine je robiť rozhodnutia, ktoré sú v národnom záujme, a som pevne presvedčená, vo svojej mysli i svojom srdci, že toto je rozhodnutie v najlepšom záujme celého Spojeného kráľovstva,” vyhlásila premiérka.

Podporu svojho kabinetu pre návrh charakterizovala ako “kolektívnu dohodu”, nespresnila však, či bola táto podpora jednomyseľná.

Priznala tiež, že toto rozhodnutie jej vlády bude predmetom dôkladného skúmania, preto najbližšie dni budú “ťažké”.

Vystúpila v parlamente

Britská premiérka Theresa Mayová predstavila vo štvrtok poslancom parlamentu predbežnú dohodu o odchode svojej krajiny z Európskej únie. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Návrh dohody o brexite, zverejnený vo štvrtok, nie je “konečnou dohodou”, avšak jeho zverejnenie bolo nevyhnutné, povedala Mayová. Ďalej uviedla, že proces, ktorý viedol k dosiahnutiu predbežnej dohody s EÚ o brexite, bol “pohodlný”, a že Británia a EÚ sú so všetkými časťami dohody spokojní.

Mayová sa vo svojom vystúpení dotkla aj problému tvrdých hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom. “Nebrať do úvahy obavy ľudí v Severnom Írsku, ktorí si neželajú tvrdé hranice – o ktorých zavedenie ma viacerí žiadali – by bolo maximálne nezodpovedné,” povedala Mayová.

“Vláda musí stiahnuť túto polovičatú dohodu… Nemá podporu kabinetu, tohto parlamentu ani krajiny,” reagoval na Mayovej vystúpenie šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn.

Rokovania sú takmer v cieli, tvrdí Juncker

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu večer po oznámení z Londýna zaslal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, v ktorom napísal, že rokovania o brexite sú takmer v cieli. Eurokomisia podľa neho odporúča štátom EÚ, aby na základe dosiahnutého pokroku rozhovory dokončili.

Európska komisia už v stredu večer na svojej webovej stránke zverejnila návrh dohody, dokument s rozsahom 585 strán.

Odstúpili ministri

Na svoju funkciu vo štvrtok rezignoval britský minister pre brexit Dominic Raab. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News. Ako dôvod svojho odstúpenia Raab v liste adresovanom premiérke Therese Mayovej uviedol, že opatrenia týkajúce sa Severného Írska obsiahnuté v predbežnej dohode o vystúpení Británie z EÚ by mohli predstavovať reálnu hrozbu pre územnú celistvosť Spojeného kráľovstva.

Okrem Raaba odstúpil vo štvrtok aj štátny tajomník britského ministerstva pre Severné Írsko Shailesh Vara, ktorý ako dôvod svojej rezignácie uviedol, že sa so znením predbežnej dohody o brexite nevie stotožniť.

V súvislosti s dohodou o brexite už zo svojich funkcií odstúpilo sedem ministrov a štátnych tajomníkov britskej vlády.

Kabinet premiérky Theresy Mayovej v stredu večer schválil 585-stranovú predbežnú dohodu o odchode Británie z EÚ. Dohodu teraz bude analyzovať 27 členských štátov EÚ, ktorých predstavitelia sa 25. novembra stretnú na mimoriadnom summite o brexite. Následne bude o dohode hlasovať britský parlament.

Zo svojej funkcie vo štvrtok odstúpila britská ministerka práce Esther McVeyová. Krátko nato sa k nej pridala aj štátna tajomníčka ministerstva pre brexit Suella Bravermanová, informovala spravodajská televízia Sky News. McVeyová na Twitteri uviedla, že svoju rezignáciu oznámila listom premiérke Therese Mayovej.

McVeyová svoje rozhodnutie opustiť Mayovej kabinet zdôvodnila tým, že predbežná dohoda o odchode Británie z EÚ, ktorú v stredu schválila väčšina ministrov britskej vlády, “nezodpovedá duchu referenda o brexite” z júna 2016.

Na archívnej snímke z 13. novembra 2018 je britská ministerka práce Esther McVeyová. (TASR/AP)

Škótska premiérka nie je spokojná

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v reakcii na návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorý v stredu schválila britská vláda, vyhlásila, že je jasné, že britskej premiérke Therese Mayovej sa “len horko-ťažko podarilo zjednotiť svoju vládu na podporu tejto dohody a je tiež viac ako isté, že bude musieť vyvinúť veľkú námahu, aby získala väčšinu v parlamente”. Sturgeonovej vyhlásenie priniesla v stredu spravodajská stanica BBC.

Sturgeonová dodala, že návrh dohody o brexite medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou je pre Škótsko zlý, pretože “krajinu odstrihne od jednotného trhu, ktorý je osemkrát väčší ako trh Británie, čo strašným spôsobom ohrozí pracovné miesta, investície a životnú úroveň”.

Nemecký minister je spokojný

Agentúra Reuters priniesla vyjadrenie nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa, ktorý v tejto súvislosti vyjadril potešenie, že vyjednávači Británie a EÚ dosiahli návrh dohody o odchode Spojeného kráľovstva z Únie. “To je veľká úľava,” uviedol Maas vo svojom vyhlásení a dodal, že hoci ho odchod Británie mrzí, je v jeho záujme udržiavať s krajinou čo najbližšie vzťahy. “Teraz sme pre to urobili ďalší rozhodujúci krok,” dodal.

Podľa slov vyjednávača Európskeho parlamentu pre brexit Guya Verhofstadta návrh dohody o brexite, ktorý v stredu schválila britská vláda, umožní Británii opustiť Európsku úniu a zároveň si s ňou udržať blízke vzťahy. “Hoci dúfam, že sa Británia jedného dňa vráti, zatiaľ nám táto dohoda umožní, aby k brexitu došlo, a zároveň zabezpečí úzke vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ochráni práva občanov a vyhne sa “tvrdej” írskej hranici,” dodal bývalý belgický premiér Verhofstadt vo svojom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.