Zahraničné Spoločnosť Politika Top

Mayová neúspešne bojuje o dohodu o brexite. Toto sú scenáre, ktoré môžu nasledovať

LONDÝN – Britská konzervatívna premiérka Theresa Mayová zažíva ťažké obdobie. Pre nedostatočnú podporu dohody o vystúpení z EÚ, ktorú vyjednala v Bruseli, musela presúvať hlasovanie o nej v domácom parlamente. Teraz sa rozhodla, že bude ešte vyjednávať s predstaviteľmi Bruselu o ďalších zárukách. Ako sa môže vyvíjať situácia ďalej?

Theresa Mayová utrpela v pondelok ďalšiu ranu. Európsky súdny dvor v Luxemburgu rozhodol, že Londýn môže brexit avizovaný na rok 2019 ešte stopnúť. A to aj bez súhlasu ostatných členských štátov Európskej únie. Odstúpenie od brexitu, v ktoré dúfajú Mayovej politickí súperi a väčšina britskej populácie, je tak opäť na stole. 

Aké sú vyhliadky, že by Mayová získala väčšinu?

Približne 20 konzervatívnych poslancov už oficiálne vyhlásilo, že budú hlasovať proti dohode o podmienkach brexitu, 45 uviedlo, že nebudú o nej hlasovať a viac ako 20 zákonodarcov povedalo, že sú s dohodou neskopojní. Sťažujú sa na to, že Veľká Británia bude kvôli nej príliš tesne naviazaná na EÚ. Myslia si, že Mayová chce dohodu uskutočniť len na papieri. 

Keďže premiérka nemá v parlamente vlastnú väčšinu, musí sa spoľahnúť na podporu opozície. Spojenec menšinovej vlády, severoírska strana DUP (Demokratická unionistická strana), už vyjadrila silné pochybnosti o dohode. Má obavy z toho, že kvôli nej bude celý ostrov Írsko vrátane Severného Írska vylúčený z obchodného priestoru Británie.

Najsilnejšia opozičná strana labouristov tiež odmietla podporu Mayovej dohody. Vyslovila obavy z dopadov na pracovné miesta a tiež v kauze Írska. Výsledkom je, že premiérka má podporu len 320 z 639, k hlasovaniu oprávnených poslancov.

Čo sa udeje, keď Mayová nevyhrá hlasovanie

Ak poslanci neschvália dohodu o brexite, mohol by to byť koniec Mayovej v kresle premiérky. Okrem toho sú možné aj ďalšie scenáre.

Teoreticky to môže skúsiť ešte raz

Ak by nebola prehra Mayovej v parlamente príliš veľká, mohla by sa Mayová pokúsiť dohodu opätovne presadiť. 

Európska únia sa vyjadrila, že už nechce o dokumente opätovne rokovať a považuje ho za dojednaný. Keď však bude hroziť nekontrolovateľný brexit, mohla by sa Mayová pokúsiť vynútiť si v Bruseli nejaké kozmetické ústupky, a znova nechať parlament o dohode hlasovať. Zároveň by v EÚ mohla argumentovať tým, že jej prehra v parlamente bola len tesná a prípadné ústupky by mohli dopomôcť k jej prijatiu.

Mayová odstúpi

Premiérka trvá na tom, že nezávisle na úspechu dohody chce zotrvať vo funkcii. Ale pri veľkej prehre o 200 hlasov,  ako aj pri neposlušnosti vlastných poslancov, by bola demisia najprijateľnejším riešenín.

Povstanie konzervatívcov

Konzervatívnym poslancom, ktorí dohodu ostro kritizujú, sa zatiaľ nepodarilo Mayovú zatlačiť do kúta. Momentálne sa len snažia získať dostatočnú podporu na to, aby sa začal boj o vedenie krajiny, ktorý by potom vyústil odstúpením premierky.

Druhé referendum

Ďalšou možnosťou je vyvolanie nového referenda o vystúpení z Únie.  Mayová to vylúčila, labouristi by súhlasili za predpokladu, že nebudú predtým predčasné parlamentné voľby. Takáto možnosť by však viedla k predĺženiu dvojročného obdobia, ktoré vytyčuje rámec pre dohodu o brexite. Ale aj vysokopostavení konzervatívni politici veria, že nové referendum by mohlo prebehnúť do konca mája.

Nové parlamentné voľby

Mayová by sa mohla spoliehať na to, že voliči by jej dohodu podporili. Jej kolegovia z Tories (prívrženci konzervatizmu) však takýto variant nepodporujú. Vo voľbách v roku 2017 totiž nevznikla jasná väčšina v parlamente a zároveň posilnila labouristická strana Jeremyho Corbyna.

Labouristi sa pokúsia vynútiť si nové voľby

Labouristi ako opozičná strana by museli vyhrať hlasovanie o nedôvere k premiérke Mayovej. K tomu by však bolo potrebné, aby sa k nim pridala aj DUP a skupina poslancov Tories. A to sa aspoň momentálne nezdá veľmi pravdepodobné. 

Tvrdý brexit bez dohody

Mnohé hrozivé varovania formulované najmä finančným ústavom Bank of England upozorňujú na to, že následky brexitu bez dohody by boli katastrofálne. Niektorí euroskeptickí Tories ale takéto varovania považujú za prehnané. Ak naozaj všetko zlyhá, zistíme, či mali pravdu.

Žiadny brexit

Je to najpravdepodobnejšia vyhliadka, ktorá sa opätovne dostala na stôl po rozhodnutí Európskeho súdneho dvora. Ten uviedol, že Spojené kráľovstvo by jednoducho mohlo cúvnuť a vzdať sa brexitu bez súhlasu ďalšíchj 27 krajín EÚ. Londýnu by stačilo len chcieť sa k tomu odhodlať.