Politika Zahraničné

Mayová a Corbyn mali “užitočnú výmenu názorov”

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová sa v stredu popoludní stretla s vodcom opozičnej Labouristickej strany Jeremym Corbynom. Obaja mali “užitočnú výmenu názorov”, informovala spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na hovorcu labouristov.

“Vysvetľovali sme náš plán. Prebehla podrobná výmena názorov na colnú úniu a vzťah týkajúci sa jednotného trhu,” uviedol hovorca s tým, že obe strany pristúpili k schôdzke s vážnosťou a záujmom. Mayová a Corbyn sa dohodli, že sa čoskoro opäť stretnú. Hovorca Labouristickej strany označil schôdzku za “veľmi srdečnú”.

Britskí poslanci v utorok odhlasovali, že podporia iba takú dohodu o brexite, z ktorej bude odstránená sporná klauzula o írskej “poistke”. Vďaka nej by zostala hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom otvorená. Nové rokovania s Britániou o brexitovej dohode však predstavitelia EÚ odmietajú. Predseda Európskej rady Donald Tusk však zároveň nevylúčil – v prípade “odôvodnenej žiadosti” – odklad termínu brexitu, ktorým je 29. marec.