Domáce Top

Osobné želanie Igora Matoviča: Chce, aby Kaliňák skončil v base

BRATISLAVA – Ak premiér Robert Fico neodvolá ministra vnútra Roberta Kaliňáka bude podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča v prvý týždeň slovenského predsedníctva v EÚ čeliť v parlamente vyslovovaniu nedôvery. Ako povedal dnes na tlačovej besede Matovič, všetko však závisí od samotného Fica.

„Bude odvolávaný pre krytie daňových podvodov. Bude vystavený verejnej hanbe,“ vyhlásil Matovič. Zároveň oznámil, že verejné zhromaždenie občanov pred obytným komplexom Bonaparte, kde Fico býva, bude v pondelok o 17:00. „Naše konanie bude závisieť od Fica. Ak Fico Kaliňáka odvolá, sme ochotní zrušiť protest, odvolávanie Kaliňáka i nezvažovať odvolávanie Fica,“ konštatoval Matovič.

Sme svedkami mafiánskeho sprisahania?

Na najvyšších poschodiach štátu sme podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča svedkami mafiánskeho sprisahania. „Ján Počiatek aktívne podnikal s Ladislavom Bašternákom, ktorý štát okradol o osem miliónov eur. Robert Kaliňák ako minister vnútra vtedy aktívne stopy po podvode zametal,“ vyhlásil Matovič, ktorý zároveň upozornil, že minister vnútra v čase, keď vedel o vyšetrovaní daňových podvodov Bašternáka, kúpil podiel vo firme priamo od daňového podvodníka.

„Minister vnútra tak Slovenskú republiku okradol o majetok, ktorý by mal byť Bašternákovi zhabaný. Minister vnútra pomohol zbaviť sa majetku daňovému podvodníkovi a okráda SR o možnosť zhabať majetok,“ povedal Matovič. Jeho osobným želaním je, aby Kaliňák skončil v base.

Práčka špinavých peňazí, tvrdí Mihál

Firma B.A. Haus, v ktorej Kaliňák odkúpil majetkový podiel, sa podľa poslanca NR SR za SaS Jozefa Mihála dá označiť za práčku špinavých peňazí. Z investície 430-tisíc eur, za ktorú Kaliňák odkúpil v roku 2013 podiel, mu prišlo na účet 260-tisíc, čo je podľa Mihála 60 percent základnej investície.

Ročne sa mu tak jeho investícia zhodnocuje tempom 25 percent, pričom pri bežnom prenájme nehnuteľností je návratnosť päť percent ročne. Podľa Mihála akcionári používajú fintu ako neplatiť zo zisku odvody do zdravotnej poisťovne. Podľa účtovných uzávierok má firma tržbu približne 300-tisíc eur ročne. „Zisk si majitelia delia ako vrátenie pôžičiek a nemusia platiť zdravotné odvody,“ povedal Mihál.

Rozhnevaná Remišová

Poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová upozornila, že majetkové priznania politikov upravuje ústavný zákon o konflikte záujmov. Keď Kaliňák v majetkovom priznaní neuviedol ani pôžičku, ani pohľadávky, obchádzal ústavný zákon. „Ak nedodržiava ústavný zákon, čo si ešte môže dovoliť?“ pýta sa opozičná poslankyňa, ktorá ministra požiadala, aby zverejnil všetky majetkové podiely, ktoré vlastní.

Dôvodom má byť fakt, že v spomínanej firme zastupuje jeho záujmy Marek Turčan. Ten však pôsobí aj v ďalších firmách. „Je opodstatnené sa domnievať, že Turčan Kaliňáka zastupuje aj v iných firmách, preto by mal zverejniť všetky majetkové podiely,“ povedala. Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka sa Kaliňák zamotal do klamstiev tak, že mu neverí už nikto. Opozícia na neho podá podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, keďže nemá v majetkovom priznaní uvedenú pôžičku ani pohľadávky.