Domáce Politika Top

Matovičovci sa bránia. Zverejnili platby za vystúpenie kapely

BRATISLAVA – Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka označil za absurdné a klamlivé tvrdenia, že hnutie vyplatilo hudobnú skupinu, ktorá vystúpila na mítingu pred komplexom Bonaparte, bez zmluvy a v hotovosti bez daňového dokladu.

Ako povedal Vašečka dnes na tlačovej besede, pred mítingom 18. júla museli na poslednú chvíľu zariadiť náhradný program, keďže vystúpenie odvolal František Nedvěd. Preto oslovili Petra Polláka, aby zabezpečil nejakú rómsku kapelu. Tomu sa podarilo dohodnúť vystúpenie skupiny Gipsy Daniel z Vranova nad Topľou.

Všetko vydokladované

Ešte v deň koncertu Pollák vybral z bankomatu peniaze a dal ich kapele, aby jej zaplatil náklady spojené s vystúpením. Spolu s peniazmi mal podpísaný príjmový a výdavkový doklad. Na druhý deň Pollák vystavil faktúru na hnutie OĽaNO. To mu 20. júla faktúru preplatilo.

„Žiadne platenie mimo zákona neprebehlo,“ tvrdí Vašečka, podľa ktorého je otázne, prečo sa tak niekto bojí Igora Matoviča, že ho obviňuje, keď s vystúpením nemal nič spoločné. „On to nedohadoval, nikoho nevyplácal,“ dodal.

Kapela podpísala riadnu zmluvu

Pollák doplnil, že kapela v deň koncertu, ale ešte pred jeho konaním, podpísala riadnu zmluvu. „Celé klamstvo sa dotklo rómskej kapely. Je úbohé, ak ľudskoprávni aktivisti zneužili najzraniteľnejšiu rómsku kapelu, ktorá nemá manažéra, ani právnika. Zneužili Rómov, aby mohli bojovať proti Matovičovi,“ vyhlásil.

Matoviča o zverejnenie dokladov o bankovom prevode, ktorým zaplatil v júli tohto roku honorár hudobnej skupine Gipsy Daniel za vystúpenie na spoločnom mítingu so stranou SaS požiadali Alena Krempaská a Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv (IĽP).

Obvinenie padlo zo strany aktivistov

Zároveň do podateľne Generálnej prokuratúry SR v Bratislave odniesli podanie z podozrenia trestného činu daňového charakteru, ktorý podľa nich spáchali práve SaS a OĽaNO.

„Na webe bola totiž zverejnená údajná e-mailová komunikácia poslanca NR SR Igora Matoviča zo dňa 16. júla 2016 s bývalým splnomocnencom vlády pre rómske komunity Petrom Pollákom, z ktorej vyplýva, že Peter Pollák mal zabezpečiť rómsku skupinu na protestnú akciu SaS a OĽaNO v Bratislave a že ju bude vyplácať bez riadnej zmluvy,” uvádza sa v oznámení Inštitútu ľudských práv.