Domáce Politika Top

Matovičovci predstavili tieňovú vládu: Trinásť členov, no bez premiéra

BRATISLAVA – OĽaNO dnes predstavilo tieňovú vládu, ktorá má trinásť členov. Tieňový premiér však vo vláde chýba. Ako povedal dnes na tlačovej besede predseda hnutia Igor Matovič, OľaNO chcelo predstaviť tím odborníkov a post tieňového premiéra by bol čisto o politike.

„Budúceho premiéra vyberú ľudia. My sme chceli ukázať, koho ponúkneme na ministerské posty,“ uviedol Matovič. Zároveň pripomenul, že SaS sa nechcela zúčastňovať na budovaní tieňovej vlády a preto s ňou po parlamentných voľbách vytvorili Opozičnú radu. SaS je podľa Matoviča pre OľaNO najbližšia politická strana. „SaS sa vybrala cestou predstavenia teamlídrov,“ konštatoval.

Tím odborníkov

Predstavením tieňovej vlády hnutie podľa Matoviča vypočulo hlasy svojich voličov, preto zostavili tím odborníkov, ktorí sú alternatívou ku skorumpovanému zlepencu. Zostavili tieňovú vládu, ktorá bude sledovať činnosť tej súčasnej vlády, upozorňovať na jej pochybenia, ale hlavne predstavovať riešenia, ktoré prinesú reálne zlepšenia pre život a fungovanie našej vlasti.

„Chceme ukázať, že máme odborníkov, ktorí vedia, čo je potrebné uskutočniť, aby sa Slovensko stalo lepším miestom pre život všetkých ľudí, nielen pre oligarchov. Naše hnutie odborníkov má a chceme ich ukázať celému Slovensku a prebrať tým viac zodpovednosti. Očakávame, že si naši tieňoví ministri vytvoria odborné tímy,“ uviedol.

Kto je v tieňovej vláde?

Podľa neho OĽaNO predstaví odborníkov aj na ďalšie oblasti, ale dnes chcelo predstaviť známych ľudí. Matovič sám v tieňovej vláde nechcel byť, radšej chce stáť v úzadí. „Tento tím nevyskladal Matovič, ale ľudia vo voľbách, ktorí ich zvolili za poslancov,” uviedol.

Členmi tieňovej vlády sú Richard Vašečka (ministerstvo obrany), Jozef Viskupič (ministerstvo kultúry), Martin Fecko (ministerstvo pôdohospodárstva), Soňa Gaborčáková (ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny), Milan Vetrák (ministerstvo spravodlivosti), Ján Budaj (ministerstvo životného prostredia), Eduard Heger (ministerstvo financií a hospodárstva), Veronika Remišová (ministerstvo zahraničných vecí, boj proti korupcii, eurofondy), Ján Marosz (ministerstvo dopravy), Marek Krajčí (ministerstvo zdravotníctva), Gábor Grendel (ministerstvo vnútra), Miroslav Sopko (ministerstvo školstva), Peter Pollák (rómska reforma).

Remišová pripomenula kauzy

Súčasná vláda nemá podľa Veroniky Remišovej víziu a nevie, ako by našu krajinu posunula dopredu. „V kľúčových oblastiach, akými sú zdravotníctvo alebo školstvo zaostávame, regionálne rozdiely máme jedny z najväčších zo všetkých vyspelých krajín sveta. V sociálnej oblasti hlavné návrhy svojho sociálneho balíčka odkopírovala vláda od nášho hnutia, ako príklad sú príplatky za prácu v nedeľu a cez víkendy, či zvýšenie materského. Vláda nemá nápady,“ upozornila Remišová s tým, že súčasná vláda je vládou škandálov.

„Pomaly neprejde ani týždeň, aby sa neobjavila nová kauza. Naposledy nominanti Smeru bez hanby podpísali odmenu 77 miliónov eur pre jedného advokáta a najnovšie mu aj 17 miliónov vyplatili. Obrovská kauza sa rodí aj na ministerstve obrany. Minister za SNS plánuje veľmi pochybným spôsobom kupovať obrnené transportéry, za ktoré po rozpočítaní každá jedna domácnosť na Slovensku bude musieť zaplatiť 600 eur. A to nehovorím o rôznych bašternákovcoch a iných cudzopasníkoch, ktorí sa priživujú na našich spoločných peniazoch,“ pripomenula kauzy vlády.

Neschopná vláda

Tretím problémom vlády podľa Remišovej je, že je neschopná. „Čo iné ako neschopnosť, ak nechcem hovoriť rovno o rozkrádaní, bol najväčší eurofondový škandál na ministerstve školstva, na ktorý sme upozorňovali v lete. Naše zistenia potvrdila ešte v lete Európska komisia a teraz aj kontrola Najvyššieho kontrolného úradu. Alebo desiatky miliónov eur, ktoré ako pokuty dostal minister Kaliňák a my všetci sa budeme musieť na jeho neschopnosť poskladať a vracať peniaze do Bruselu. Peniaze, ktoré sme mohli použiť na rozvoj Slovenska,“ uviedla.

Remišová je presvedčená, že túto neschopnú vládu, vládu škandálov a bez vízie treba vymeniť. „Prichádzame preto s našou tieňovou vládou. Odborníci a poslanci z nášho hnutia budú tejto vláde pozerať na prsty. Považujeme za potrebné, aby každý jeden minister mal svojho oponenta. Naši tieňoví ministri budú vládu pozorne sledovať a prinášať vlastnú víziu a nápady,“ vyhlásila.

Nie všetci by boli ministrami

Remišová pripustila, že nie všetci z tieňových ministrov raz ministrami budú. „Naši tieňoví ministri takisto nemajú k dispozícii aparát ministra so stovkami úradníkov. Spájajú ale odborníkov z rôznych oblastí, na spoluprácu prizývame odborníkov zo zahraničia,“ uviedla.

Tieňová vláda je podľa nej v prvom rade o tvrdej práci. „Tak to bude aj pri našich tieňových ministroch, pretože v budúcich voľbách chceme ľudí presvedčiť o našej vízii pre prosperujúce a spravodlivé Slovensko,“ dodala.

Prekračujú hranicu dospelosti

Podľa Remišovej je prirodzené, že každá strana má rozdielne názory na riešenie niektorých problémov. So SaS je to napríklad hazard, či európske témy. Preto je rada, že OľaNO vytvára vlastnú tieňovú vládu. „Chceme presviedčať ľudí o vlastných riešeniach,“ dodala.

Poslanec hnutia Ján Budaj upozornil, že OĽaNO vzniklo ako protestné hnutie, čím sa ani netajilo. „OĽaNO dnes prekračuje hranicu dospelosti. Prestáva byť len kritickou silou, ale začína byť alternatívou,“ konštatoval.

Foto: SITA