Domáce Politika Prezidentské voľby

Matovičovci podporia troch kandidátov na prezidenta, varujú Čaputovú

Igor Matovič a Ján Budaj. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Opozičná strana OĽaNO je presvedčené, že ktokoľvek z trojice Zuzana Čaputová, Robert Mistrík a František Mikloško by bol dobrým prezidentom. Od spomenutých kandidátov však žiada, aby svoju kandidatúru zvážili, ak by hrozilo, že sa do druhého kola dostanú kandidáti nereprezentujúci hodnoty demokratickej opozície. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedli líder OĽaNO Igor Matovič a poslanec hnutia v NR SR Ján Budaj.

Matovič deklaroval, že OĽaNO nebude svojim voličom prikazovať, koho majú voliť. Pripomenul, že hnutie urobilo všetko preto, aby opoziční voliči mali jedného silného kandidáta v prvom kole. V tejto chvíli rešpektuje, že medzi kandidátmi zatiaľ neprišlo k rozhodnutiu vzdať sa jeden v prospech druhého. Apeloval však na nich, že na tento krok je ešte stále čas, ak bude takýto krok potrebný. “Verím, že kandidáti si uvedomujú potenciál skrytých voličov Štefana Harabina a takisto aj možnosť, že sa stále Marian Kotleba vzdá v Harabinov prospech,” naznačil.

Kandidát na prezidenta Štefan Harabin. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Na otázku, koho by on sám volil, priznal, že “je 50 na 50” medzi Čaputovou a Mistríkom. “Teraz je to ich priestor, nech sa prezentujú pred voličmi,“ uviedol a deklaroval podporu OĽaNO tomu, kto sa dostane do druhého kola.

Zuzana Čaputová a Robert Mistrík sa rozhodli bojovať ďalej. Zdroj: archív/TASR

S Budajom zároveň vyzvali, aby kandidáti svojimi vyhláseniami zbytočne nerozhádali liberálov a konzervatívcov. Narážal pritom na Čaputovej slová o možnosti adopcie detí homosexuálnymi pármi. “Teraz tu nemáme hlavný problém, či budú prijaté nejaké zákony o živote homosexuálov, teraz tu máme problém, že SR ohrozuje skupina biznispolitikov, ktorí si zapriahli štát do svojho koča a my sa snažíme štát vrátiť tam, kde má byť, aby slúžil verejnosti a nie oligarchom,“ zdôraznil Budaj.