Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Matovičov zákaz vychádzania spôsobil u ľudí chaos. Nevedia, ako si vysvetliť niektoré výnimky

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Čo môžu obyvatelia robiť počas sprísnených opatrení? Čo znamená prechádzka v prírode? A čo tí, ktorí nebudú v mieste trvalého pobytu? Tieto otázky si v súčasnosti dávajú snáď všetci obyvatelia Slovenska. K odpovediam sa ale nevedia dopátrať. Uznesenie vlády, ktoré bolo schválené v pondelok večer, nebolo totiž dostatočne odkomunikované. Ako sa ukázalo, ani policajti nevedeli, čo presne sa od nich očakáva. 

 

Podľa vládou schváleného uznesenia platí od stredy 8. apríla zákaz vychádzania a na hraniciach okresov prebiehajú kontroly vozidiel. Nariadenie platí až do veľkonočného pondelka. Matovič tým chcel zabrániť tomu, aby sa ľudia voľne pohybovali po Slovensku a navštevovali príbuzných a ohrozené skupiny ľudí, najmä dôchodcov. To sa ale minulo účinku, pretože drvivá väčšina obyvateľov Slovenska sa k rodinám začala presúvať počas utorka. Následne v stredu od polnoci prebiehali kontroly vozidiel, pričom polícia v spolupráci s Ozbrojenými silami kontrolovala každé auto, ktoré chcelo prekročiť hranice okresu. To malo za následok, že na cestách sa začali tvoriť rozsiahle a niekoľkohodinové kolóny. Vinník tohto chaosu sa hľadal ťažko. Premiér sa ho snažil nájsť v policajtoch, ktorí však “iba” plnili nariadenie vlády. Niektorí opoziční predstavitelia ho zasa videli v samotnom Igorovi Matovičovi, ktorého vláda nariadenie prijala.

Bránil sa aj policajný prezident Milan Lučanský, ktorý sa odvolával na nariadenie vlády. V ňom totiž žiadne informácie o náhodných kontrolách nie sú. Tie boli prezentované iba na tlačovej konferencii z úst Igora Matoviča. Lučanský však dal očividne prednosť príkazu na papieri pred povedaným slovom na brífingu. Matovičov minister vnútra Roman Mikulec okrem toho v diskusnej relácii tiež povedal, že “na výstupe z okresu, kde budú hlavné ťahy, budú zastavovať každé jedno auto, respektíve je to naším cieľom, aby pohyb naozaj bol obmedzený čo najviac”. Napokon premiér uviedol, že buďto Mikulec, alebo Lučanský sa nespokojným obyvateľom Slovenska majú ospravedlniť. Ako prvý tak urobil minister vnútra.

Bližšie odpovede chýbajú

Hľadanie vinníka zmätočnej situácie však neprinieslo odpovede na otázky, ktoré boli a stále sú pre mnohých ľudí naliehavejšie. A to, ako si majú vládne nariadenie vysvetliť oni sami, a čo teraz môžu, respektíve nemôžu robiť. Glob.sk sa preto obrátil na Úrad vlády. Ten nás však namiesto bližšieho vysvetlenia nariadení odkázal na iné kompetentné inštitúcie, mail vytvorený pre otázky občanov o epidémii či na predkladateľa uznesenia, ktorým je ministerstvo vnútra. Rezort pod vedením Romana Mikulca sa, naopak, odvolával na stránku Úradu vlády. Úrad verejného zdravotníctva zasa na ministerstvo vnútra.

Pohľad na diaľnicu D1 do Bratislavy. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Na jednom mieste bývam, na druhom mám uvedený trvalý pobyt

Samotné nariadenie vlády počíta s viacerými výnimkami – ide najmä o cesty do a zo zamestnania, či miesta podnikania (ak má podnikateľ dovolené podnikať), na nákupy v otvorených prevádzkach, návštevy lekára, pohreb príbuzného, pobyt v prírode v rámci okresu, prípadne v rámci Bratislavy a Košíc na území mesta. Hranice okresu, prípadne územia Bratislavy a Košíc, je potrebné rešpektovať aj v prípade starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci. Zároveň vláda na spomínané obdobie zakázala uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Ako problémový sa ukázal napríklad pojem “pobyt v prírode”, ktorý nebol presne definovaný. Obyvatelia Slovenska v tieto dni  nemajú jasno v tom, či sa zaň dá považovať už aj vychádzka. Viacerí z nich sa tak v hlavnom meste vybrali na bratislavskú hrádzu či na Železnú studienku, ktoré patria k vyhľadávaným lokalitám. Práve hrádza doslova praskala vo švíkoch, keď ju navštívili korčuliari, cyklisti a iní športovci.

Ľudia si pobyt v prírode vyložili po svojom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Iní zase chodia do parkov. V tomto prípade by však nemalo ísť o prechádzku mestom a obcou ako takými. V okolí by mala byť zeleň, v ktorej sa vírus dokáže rozplynúť a flóra vzduch vyčistí. Naďalej však platí, že aj v prírode treba nosiť rúško, ak je pohyb v okolí preexponovaný. Ak vás bez neho pristihnú policajti, hrozí vám pokuta až 1 000 eur. Okrem toho sa do prírody môžu vybrať spolu iba členovia domácnosti, ktorí spolu bývajú. Polícia na sociálnej sieti Instagram vtipne poradila tým, ktorí by stretli kamarátov na prechádzke, aby sa tvárili, že ich v živote nevideli a vyhli sa tak “cudziemu” kontaktu.

Bratislavská hrádza vo štvrtok praskala vo švíkoch. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podobných sporných otázok je viac. Podľa nariadenia by sa nemali napríklad stretávať ani ľudia, ktorí nebývajú v jednej domácnosti – teda tí, ktorí nebývajú na adrese trvalého, prípadne prechodného pobytu. Osoba, ktorá má adresu trvalého pobytu na východe Slovenska, ale dlhodobo žije v podnájme v hlavnom meste, tu zasa môže chodiť do prírody a na nákup v rámci okresu (prípadne mesta). Aj to by však malo byť iba v nevyhnutných prípadoch a obmedzovať by sa to malo iba na okolie bydliska.

V prípade, ak človeka “zastihla” karanténa mimo bydliska, mal by ostať na danom mieste až do pondelka do 23:59, kedy skončí zákaz vychádzania. Výnimky tvorí cesta do a zo zamestnania. A to aj v prípade, ak človek musí za prácou cestovať mimo okresu. Mali by ste to však mužom zákona v prípade potreby vedieť vydokladovať. Podľa premiéra aj ministra vnútra je lepšie, ak človek bude mať pri sebe potvrdenie zo zamestnania, prípadne živnostenský list. Nie je to však nevyhnutné. V prípade, ak ide človek do susedného okresu iba nakúpiť, odporúčajú muži zákona uchovať si pokladničný blok z nákupu a ním sa v prípade kontroly preukázať.

Kontroly spôsobujú rozsiahle kolóny. Zdroj: TASR / Roman Hanc

Mastná pokuta za nedodržanie nariadenia

Iné to je s chalupármi, ktorý podľa vlády v prípade, ak vycestujú mimo svoju adresu, porušia vedome nariadenie vlády. V ich prípade nastali dva varianty – buď sa z chalupy stihli vrátiť  ešte pred polnocou z utorka na stredu, kedy nariadenie začalo platiť, alebo musia na chate počkať až do konca zákazu vychádzania. V prípade, ak by tak neurobili, môžu totiž dostať pokutu až vo výške 1 659 eur. Podľa vlády totiž porušili uznesenie a za to hrozí sankcia.

Samotná polícia radí ľuďom, aby sa v krízových situáciách riadili zdravým rozumom. “Svoje cesty minimalizujte, absolútne sa vyhýbajte rekreáciám mimo svojho bydliska. Von choďte iba na prechádzky do prírody, vyvenčiť psa, alebo na nákup (potraviny budú aj tak zatvorené v piatok, nedeľu a pondelok). Kto musí, nech naďalej chodí do práce, do miesta výkonu podnikania, alebo do miesta výkonu živnosti, ak sa na výkon jeho činnosti nevzťahuje jedno z predošlých opatrení. Príbuzných nenavštevujte, ak nie sú odkázaní na vašu starostlivosť,” odporučili policajti. Počas nariadenia vlády môžu byť otvorené železiarstvá, záhradníctva, potraviny, lekárne a drogérie, ktoré majú výnimky od vlády a krízového štábu. Výnimku by naďalej mali mať aj rozvozy jedál a kuriéri. Dôvodom je, že ide o zamestnanie či výkon podnikania a ich práca zatiaľ nebola vládou limitovaná.

Mohlo by vás zaujímať