Domáce Politika Top

Matovič sa bráni: Som v práve, obraciam sa na ústavný súd

BRATISLAVA – To, že som nepozastavil živnosť, neznamená, že reálne podnikám, povedal dnes na tlačovej besede líder OĽaNO Igor Matovič. V súčasnosti má aktivovanú živnosť, čo je v rozpore so zákonom, keďže je poslancom.

Napriek tomu sa Matovič obracia na Ústavný súd SR, lebo tvrdí, že počas aktívnej živnosti nevystavil ani neprijal žiadnu faktúru.

„Platí ústavný zákon, podľa ktorého verejný funkcionár nesmie podnikať. Obchodný zákonník podnikaním rozumie sústavnú činnosť vykonávanú samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku,“ povedal Matovič s tým, že i napriek tomu, že mal živnosť na papieri aktívnu, reálne nepodnikal.

Obracia sa na Ústavný súd SR

Dodal, že už v minulosti Najvyšší súd SR rozhodol, že podnikanie je podnikaním až vtedy, keď živnostník aktívne vykonáva podnikateľskú činnosť. Preto aj na základe tohto príkladu sa poslanec Matovič obracia na Ústavný súd SR. Ako povedal, počas obdobia, keď mal podľa jeho slov z nedbanlivosti aktívnu činnosť, neprijal, nevystavil nijakú faktúru.

„Väčšina v tomto parlamente, Smer-SD, SNS a Most-Híd môžu rozhodnúť, kto kedy podniká,“ dodal. „Nazdávam sa, že je to zvrátené,“ reagoval na to, že poslanci NR SR budú môcť hlasovaním rozhodnúť, či bolo jeho podnikanie nezákonné a či ho na základe toho zbavia poslaneckého mandátu.

Čo hovorí zákon o ochrane verejného záujmu?

„Keď niekto chce vysloviť stratu mandátu, zákon o ochrane verejného záujmu hovorí, že najprv dostane funkcionár pokutu, ak sa to stane druhýkrát, tak mu zoberie mandát,“ povedal.

Vo veci dnes Alena Krempaská a Peter Weisenbacher podali podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.