Domáce Politika Top

Matovič požiadal o opätovné pozastavenie živnosti

BRATISLAVA – Predseda OĽaNO Igor Matovič dnes požiadal o opätovné pozastavenie živnostenského oprávnenia, ktoré mu štát automaticky aktivoval po uplynutí troch rokov. Ako informoval Matovič, informačný systém v správe ministerstva vnútra nefungoval, takže len dostal potvrdenie o prijatí žiadosti. „Za posledných osem rokov som na môj živnostenský list nevykonával žiadnu činnosť, čím som, podľa môjho presvedčenia, dodržal podmienky zákona o ochrane verejného záujmu, ktorý zakazuje poslancom podnikať,” zdôraznil.

Na to, že líder OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič porušuje zákon, upozornil Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. Upozorňujú na to, že podľa živnostenského registra SR je živnosť s názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS znovu aktívna. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 16. júna 2016 rozhodol o tom, že Matovič zaplatí pokutu vo výške šesťnásobku platu poslanca parlamentu (1 961 eur).

Dôvodom je, že poslanec s oneskorením obnovil pozastavenie svojej živnosti. Pozastavenie živnosti Matovičovi vypršalo 10. augusta 2013, pričom opätovne živnosť pozastavil až 2. septembra toho istého roku, čím porušil ustanovenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného činiteľa. Pozastavenie živnosti podľa zákona o živnostenskom podnikaní nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.