Domáce Kauzy Top

Matovič: Kaliňákovi neverím ani nos medzi očami

BRATISLAVA – Strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti(OĽaNO) považujú detektor lži len za jeden z dôkazov vo vyšetrovaní. Zároveň ústami Igora Matoviča pre portál glob.sk považujú výsledok testu Roberta Kaliňáka za výsledok “nadpráce” firmy, ktorá ho pre Kaliňáka zabezpečovala.

Ide pritom o tú istú firmu, ktorú na výzvu denníka Nový Čas Igor Matovič navštívil a v prípade kauzy predvolebnej inzercie Radoslava Procházku v roku 2014 aj na otázky odpovedal. Sám by vraj ale do tejto firmy nikdy na test nešiel. A to preto, že “ide o firmu človeka, ktorý podnikal s dcérou Vladimíra Mečiara, rovnako podozrivého z únosu Michala Kováča mladšieho, preto nie je dôveryhodná.”

Na otázku, prečo má pocit, že sa s výsledkami vtedy nemanipulovalo a dnes hej, Matovič povedal: “Procházka nie je Kaliňák. V tomto prípade si myslím že došlo k nadpráci.”

Na poslaneckého kolegu Miroslava Beblavého, ktorý vyzýva k tomu, že by si mali spytovať svedomie tí, čo do slovenského politického života detektor lži priniesli, reagoval: “Detektor patrí tam, kde je potrebné hodnoverne preukázať či sa hovorí pravda alebo nie. Ale keď to chcete hodnoverne preukázať, musí to byť u hodnoverných ľudí. A to v tomto prípade nie je. Na detektor sa napríklad posielajú policajti, ktorí chcú pracovať v Národnej kriminálnej agentúre. Ale tento detektor spravuje Národný bezpečnostný úrad. Na tento detektor by mal ísť Kaliňák.”

Podľa Matoviča je jedinou garanciou reálneho vyšetrenia celej kauzy to, že do prípadu sú zapojení aj nemeckí vyšetrovatelia. Nakoniec dodal: “Nemám problém priznať, ak sa budem mýliť. Ale Kaliňákovi neverím ani nos medzi očami.”

FOTO: SITA/Ľudovít Vaniher