Domáce Ekonomika Top

Matečná: Podiel slovenských výrobkov v obchodných reťazcoch je podpriemerný

BRATISLAVA – Predseda parlamentu Andrej Danko vyzýva na aktívnejšiu podporu slovenských výrobcov a ich produktov. Zabezpečiť by to mala systémová podpora z obratu obchodných reťazcov. Podľa jeho slov by mali obchodné reťazce na Slovensku podporovať domácich výrobcov, pôdohospodárov či potravinárov. Pokiaľ sa tak nestane, do celej tejto problematiky sa zaangažuje štát a to tak, že od obchodných reťazcov budú vymáhať finančné prostriedky na kolobeh podpory potravinárov a pôdohospodárov. Odvody by v tomto prípade mali byť osobitné.

Voči jeho tvrdeniam sa ale ohradila Gabriela Matečná, Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Argumetuje, že obchodné reťazce v našej krajine majú väčší zisk ako reťazce v zahraničí. Doložila to číslami, ktoré ukazujú, že svetové obchodné reťazce dosahujú ziskovosť 1 až 1,5% pričom na Slovnesku to je 5 až 9%. Podľa Matečnej je bežné, že v zahraničí podiel domácich produktov v obchodných reťazcoch je omnoho vyšší ako v SR. Okolité krajiny disponujú viac ako 70%, ale slovenský podiel našich produktov v obchodoch je menej ako 40%.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zorganizovalo pred niekoľkými dňami akciu, ktorá súvisela so zavedením regálov s lokálnymi potvarinami. Podľa Matečnej však tento krok neovplyvní podiel slovenských produktov na pultoch obchodných reťazcov.