Domáce Politika Spoločnosť

Matečná hovorila s veľvyslancom o pokazenom mäse z Poľska. Prisľúbil opatrenia

BRATISLAVA – V reakcií na poľský škandál s pokazeným mäsom robí vláda konkrétne opatrenia, tvrdila dnes ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Na tlačovej besede spolu s ministerkou školstva Martinou Lubyovou však len odkázali, že už v roku 2016 spravili maximum. Vyzvali školy a rodičov, aby viac kontrolovali, čo sa deťom dostáva na stôl. 

“Bezpečnosť potravín je pre nás prioritou, “ povedala Gabriela Matečná na úvod. “Robíme na bitúnkoch kontroly najlepšie v Európe,” povedala Matečná.

Pozor by si mali dávať najmä tie najrizikovejšie skupiny ľudí. “Deti a starí ľudia su mimoriadne citlivými skupinami,” informovala ministerka. “Žiadne peniaze nestoja za to, aby sme hazardovali so zdravím našich detí,” povedala. Konkrétne kroky však vraj nie sú v kompetencií ani ministerstva školstva, ani ministerstva pôdohodpodárstva. “Vláda môže len odporučiť, samospráva musí konať,” zopakovala Matečná hneď niekoľkokrát.

Vláda vraj už v roku 2016 “vydala a distribuovala podmienky a odporúčania” pre obce a župy. Neskôr boli ministerstvom školstva upravené a doručené do škôl. Kompetenciu skontrolovať dodržiavanie týchto usmernení však už nemajú.

Stretnutie s poľským veľvyslancom

Gabriela Matečná sa dnes stretla aj s poľským veľvyslancom. Povedla, že svoje problémy si “vydiskutovali”. Z médií vedia, že podozrivých bitúnkov je viac. “Má ich byť až 5 alebo 6,” povedal.

Veľvyslanec prisľúbil opatrenia. “Dajú preveriť aj dalšie. Kamery nestačia, je potrebné aby bol fyzicky prítomný veterinár, tak ako je to u nás,” povedala ministerka. Najväčším problémom podľa nej je, že mäso z podozrivého bitúnku malo certifikát, ktorý mal potvrdiť že ide o kvalitné mäso.