Domáce GPlus Spoločnosť Top

Máte pred sebou pracovný pohovor? Vieme, čo zamestnávatelia od uchádzačov o prácu chcú

Zdroj: iStock

BRATISLAVA – Pracovný pohovor môže byť pre mnohých stresujúcou skúsenosťou. Vedieť sa ,,predať” či prezentovať svoje schopnosti za pár desiatok minút, je náročné. Niekde si zamestnávateľa získate odbornými skúsenosťami, iného zasa cudzím jazykom či sedliackym rozumom. Pozreli sme sa na to, ako si slovenskí zamestnávatelia predstavujú svojho ideálneho zamestnanca. Na problematiku pracovných pohovorov sa Glob.sk pozrel aj z druhej strany. Na čo by si mali dávať kandidáti o zamestnanie pozor?

 

Komunikačné zručnosti a prezentácia sú azda najzákladnejšími kritériami, na ktoré sa hneď upriami pozornosť pri výberovom konaní. Karty dokáže tiež zamiešať motivácia budúceho zamestnanca pre konkrétnu pozíciu. ,,Niekedy sa však viac prikláňame k pozitívnemu prístupu k práci, ochote učiť sa nové veci, pracovať a vzdelávať sa naplno, k príjemnému, a pritom profesionálnemu prístupu. Tieto vlastnosti, ak sú človeku prirodzene dané, zohrávajú veľkú dôležitosť pri finálnom rozhodovaní,” vysvetlila Zuzana Ždanská zo spoločnosti Sika Slovensko.

Nie nadarmo sa hovorí, že člen pracovného tímu nie je len zamestnancom, ale predovšetkým prezentuje firmu ako takú. Stotožniť sa s firemnou kultúrou a zapadnúť do nej, je taktiež veľmi dôležité. ,,Požadujeme, aby sa každý zamestnanec zžil s vnímavými hračkami a stal sa ,,srdciarom”. To sa snažíme postrehnúť už pri výberovom konaní. Náš budúci zamestnanec musí byť presvedčený, že predáva kvalitu a pozná ju,” povedal odborník na vnímavé hračky hračkárstiev TOYETO Dominik Rusňák.

Komunikačné zručnosti a prezentácia sú azda najzákladnejšími kritériami, na ktoré sa hneď upriami pozornosť pri výberovom konaní. Zdroj: pixabay.com

Pomôcť sebe a aj firme

Zamestnanec vo firme zohráva jedinečnú úlohu. Nerozvíja len svoje schopnosti a zručnosti, ale môže tiež prispieť k napredovaniu celej spoločnosti. ,,Hodnoty zamestnanca by mali byť takmer zhodné s hodnotami spoločnosti. Zamestnanec by mal mať prirodzenú túžbu neustále sa zlepšovať v odbore, v ktorom pôsobí, a prinášať nové pohľady na oblasti svojho pôsobenia, ktoré budú spoločnosti prinášať lepšie výsledky,” priblížila HR manažérka spoločnosti Edenred Slovakia Alena Komžíková.

Ukázať, že chcete pracovať, sa v niektorých prípadoch oplatí. Pokiaľ kandidát preukáže chuť učiť sa, firma je doňho ochotná investovať. „Všeobecne sú pre našu spoločnosť pre všetky pozície najdôležitejšie tieto vlastnosti alebo kritériá – lojalita, pracovitosť, zodpovednosť a spoľahlivosť. Na týchto vlastnostiach sa dá stavať a rozvíjať aj daná pozícia, takže pre nás nie je až taká dôležitá skúsenosť, pretože všetko sa dá naučiť,“ skonštatoval majiteľ siete ázijských reštaurácií EDO KIN Karol Gálik.

Pokiaľ kandidát preukáže chuť učiť sa, firma je doňho ochotná investovať. Zdroj: pixabay.com

,,Sedliacky rozum” je vítaný

Keďže nový zamestnanec vstupuje už do rozbehnutého kolotoča povinností či pracovných vzťahov, musí sa dokázať prispôsobiť a zapadnúť. ,,Za vlastným názorom sa vždy skrýva kúsok drzosti, hrdinstva či odvahy, ale za schopnosťou prezentovať ho bez zranenia ostatných je vždy múdrosť,“ myslí si personálna manažérka Oresi Kuchyne Anna Habalčíková.

Skutočné pracovné zaradenie skôr či neskôr odhalí, či sa na pohovore snažil kandidát len vykresliť v tom najlepšom svetle, alebo sa slová zo životopisu zhodujú s realitou. ,,Niekedy má uchádzač na papieri dobré predpoklady, avšak chýbajú mu základné schopnosti analýzy a syntézy informácií (čiže zdravý sedliacky rozum), prípadne nie je schopný iniciatívne a samostatne pracovať. Vedomosti sa dajú nadobudnúť, ale spôsob myslenia je ťažšie meniť,” povedal Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures.

V niektorých zamestnaniach je už samozrejmosťou, že uchádzači by mali ovládať aspoň jeden cudzí jazyk. Najčastenšie ide o angličtinu, avšak záleží od špecializácie firmy. ,,Čo sa týka jazykovej vybavenosti, okrem štátneho jazyka určite privítame aj znalosť iných rečí ako napríklad maďarského jazyka, keďže Agapé Senior Park bude prevádzkovať svoje služby v obci Horný Bar. Tá síce leží na území Slovenska, no časť obyvateľov využíva práve maďarčinu,” dodala spoluzakladateľka Agapé Senior Park Adriana Škriniarová.

Uchádzač o zamestnanie by sa nemal báť vyjadriť svoj názor. Zároveň však musí vedieť robiť kompromisy. Zdroj: pixabay.com

Druhá strana mince

Nielen zamestnanci sa pripravujú na pracovný pohovor, ale aj zamestnávatelia na nich. Môže sa stať, že osoba poverená vedením pohovoru, bude od vás zisťovať informácie o rodinných pomeroch, politickej orientácii alebo aj to, či je uchádzač v odboroch. Od žien často zisťujú, či plánuje mať deti. ,,Okrem toho, že je zamestnávateľ povinný na pohovore uchádzača poučiť o mzdových a pracovných podmienkach, odporúčam si odložiť inzerát, na základe ktorého sa uchádzač hlásil do firmy. Ak dostane do zmluvy mzdu nižšiu, ako bola v inzeráte, vie si následne rozdiel vymôcť až tri roky spätne,” povedal pre Glob.sk Milan Kuruc z občianskeho združenia Pracujúca chudoba.

Do pomykova môže zamestnávateľ dostať uchádzača aj vtedy, ak v životopise klamal. ,,Personalisti si telefonujú a zisťujú referencie z predchádzajúcich firiem, preto sa klamať neoplatí. Dôležité je ale dať si pozor na otázky, kedy zamestnávateľ sofistikovaným spôsobom zisťuje veci, ktoré nemá právo zisťovať. Napríklad otázkou: “A čo na to váš priateľ?” a podobne,” vysvetlil Kuruc. Pokiaľ vám firma slúbil, že sa vám do niekoľkých dní ozve a nespravila tak, nebojte sa ozvať. ,,Ak by to robil každý, zvyšovalo by to tlak na prácu personalistov a tí by si nabudúce rozmysleli, či uchádzača odignorujú. Pokojne sa uchádzač môže aj na pohovore spýtať, že dokedy má od firmy očakávať odpoveď a následne sa podľa toho zariadiť,” uzavrel Kuruc.

Ak sa uchádzač spätne ozve, dá tým personalistovi spätnú väzbu, že nedodržal sľub a uchádzačovi sa neozval. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: