Banská Bystrica Regióny

Maskotom banskobystrického EYOF 2021 bude banský škriatok permoník, hľadajú jeho podobu

Pohľad na Zdroj: FB / EYOF 2021 Banská Bystrica

BANSKÁ BYSTRICA – Banský škriatok permoník kedysi ochraňoval baníkov, o rok a pol však bude pomáhať športovcom a zabávať návštevníkov XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici. Ako agentúru SITA informoval Peter Pašuth z organizačného výboru EYOF 2021, o podobe maskota majú rozhodnúť deti a mladí ľudia vo výtvarnej súťaži. Banský škriatok bude maskotom festivalu mládeže, pretože mesto pod Urpínom je spájané práve s povesťami o permoníkoch .

 

Drobné nadprirodzené bytosti – permoníci – strážili podľa povestí vzácne nerasty, kopali železnú, zlatú a striebornú rudu a predovšetkým ochraňovali baníkov. V čase nebezpečenstva im mali ukazovať cestu na svetlo zo zavalenej štôlne či priviesť pomoc. Permoníci, ktorí podľa povestí žili vo väčších spoločenstvách v podzemí, však neboli len milí. Ak sa niekto správal hlučne a nerešpektoval ich, tvrdo ho potrestali. Aj keď bane v Banskej Bystrici už dávno zanikli, škriatkovia sa vraj stále potulujú po okolí a ochraňujú spoločensky unavených návštevníkov mesta, aby sa z centra dostali bezpečne do svojich domovov.

Podoba banského škriatka permoníka nie je známa. Európsky olympijský festival mládeže Banská Bystrica 2021, n.o. a Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) preto vyhlásili výtvarnú súťaž o návrh najlepšieho maskota tohto podujatia. „Súťaž je určená pre širokú verejnosť, od najmenších detí a mládeže až po profesionálov,“ uviedol Pašuth s tým, že úlohou súťažiaceho je do 28. februára 2020 vytvoriť návrh podoby maskota – permoníka, ktorý bude symbolizovať oblasť Banskej Bystrice.

Problémy s organizáciou

„Veríme, že súťažiaci svojou tvorivosťou a aktívnou účasťou na výtvarnej súťaži podporia zámery SOŠV a prispejú k propagácii EYOF 2021 a k šíreniu myšlienok olympizmu,“ povedala riaditeľka školského programu pre rozvoj olympizmu EYOF 2021 Banská Bystrica Ivana Motolíková s tým, že viac informácií o súťaži vrátane propozícií nájdu záujemcovia na webových stránkach SOŠV a na stránke podujatia www.eyof2021.com.

Európsky olympijský festival mládeže 2021 sa mal pôvodne konať v Košiciach, ale mesto nakoniec odstúpilo od organizácie podujatia a v minulom roku rozhodli, že sa uskutoční v Banskej Bystrici.