Domáce GPlus Spoločnosť

Maskara, ktorá môže narobiť poriadne problémy. Na európskom trhu je ďalšia nebezpečná kozmetika

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky v Európskej únii. Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (Rapex) ich nahlásili kontrolné orgány v Litve, vo Francúzsku a v Španielsku. TASR o tom informovala komunikačná referentka ÚVZ SR Jozefína Kaššová.

 

Potenciálne nebezpečnými pre zdravie sú maskary s názvom Beauty Waterproof Mascara Intense Black, Long Lasting 4D Mascara Waterproof a Big Lashes Mascara Waterproof od čínskej značky Ddonna. Problémom všetkých troch produktov je prítomnosť aeróbnych baktérii, plesní a kvasiniek. “Výrobok predstavuje mikrobiologické riziko a nie je v súlade s požiadavkami normy pre výrobky určené na aplikáciu do oblasti očí,” uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Hygienici označili za potenciálne zdraviu škodlivé aj manikúrové pero Stylo french manucure z Nemecka. Vo výrobku sa nachádza látka Methylisothiazolinone, ktorá je povolená iba v zmývateľných výrobkoch. Používanie pera môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb.

Vo farbe na tetovanie Solid Ink v odtieni Salmon zistili hygienici prekročenie maximálneho povoleného množstva stanoveného pre nečistoty niklu. Produkt pochádza zo Spojených štátov amerických.

„Je možné, že sa uvedené výrobky vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ upozornil Mikas.