Politika Zahraničné

Maroš Šefčovič nebude kandidovať na šéfa Strany európskych socialistov

Maroš Šefčovič nebude kandidovať na šéfa Strany európskych socialistov. TASR/ AP

Brusel/Bratislava – Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič nebude lídrom Strany európskych socialistov (PES) vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Socialistov povedie súčasný prvý podpredseda exekutívy EÚ Frans Timmermans, bude sa tak môcť uchádzať o post predsedu Komisie. Potvrdil to Šefčovič, ktorý pôvodne chcel zabojovať o post šéfa EK. Timmermansovu kandidatúru Šefčovičpodporuje. Slovenský eurokomisár bude zásadne ovplyvňovať volebný program PES.

“Prvý podpredseda Európskej komisie, pochádzajúci z Holandska, tak zostáva jej jediným kandidátom, pričom hlasovanie PES o jeho potvrdení v danej pozícii bude 30. novembra,” uviedol pre TASR Šefčovič. Timmermansovu kandidatúru sa rozhodol podporiť preto, aby sa posilnila jednota v PES. Poukazuje na dôležitosť budúcoročných eurovolieb, ktoré budú podľa neho zlomové pre podobu a ďalšie smerovanie Európskej únie.

 “Absolvovali sme viacero diskusií v rámci PES a zhodujeme sa, že energiu nechceme strácať na vnútorné procesy či súťaženie, ale na prípravu silnej kampane s využitím potenciálu nás oboch,” opísal Šefčovič situáciu, ktorá urobila z Timmermansa hlavného volebného lídra a jeho určila do polohy hlavného koordinátora pre programové priority. Šefčovič bude podľa dohody socialistov zásadne ovplyvňovať volebný program PES a rozšíri ho o nové témy.

Slovenský eurokomisár uviedol, že na vstup do kampane ho motivovala snaha ovplyvniť spoločný program a presadiť v ňom strategické témy, ktoré sú životne dôležité pre Úniu a pre ľudí, ale ktoré sa doteraz dostatočne nediskutovali. Spomenul strategický pohľad na priemyselnú politiku, medzinárodný obchod, štátnu pomoc či na prípravu mladých ľudí v ére globalizácie, digitalizácie a automatizácie.

“Som presvedčený, že tento strategický pohľad a modernizácia našich ekonomík je alfa a omega toho, či bude toto storočie európske, americké alebo čínske,” upozornil. Dodal, že vo vnútri PES tieto myšlienky zarezonovali a je silný dopyt po tom, aby s nimi ďalej pracoval.

Európski socialisti sa netajili plánmi dohodnúť sa na jednom z dvoch mien, ktoré boli v hre o post volebného lídra, už pred kongresom PES, ktorý sa koncom tohto mesiaca uskutoční v Lisabone. Pondelňajším rozhodnutím dokonca o dva dni predbehli Európsku ľudovú stranu (EPP), ktorá svojho volebného lídra (tzv. Spitzenkandidat) vyberie v stredu 7. novembra na zjazde delegátov EPP v Helsinkách.