Domáce Politika Parlamentné voľby

Marček chce vo voľbách kandidovať. Zatiaľ však nevie za ktorú stranu

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Marček má v pláne kandidovať aj v budúcoročných parlamentných voľbách. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Nezaradený poslanec Národnej rady SR Peter Marček má v pláne kandidovať aj v budúcoročných parlamentných voľbách. Za ktorý politický subjekt bude kandidovať zatiaľ nevie. Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že voličom chce ponúknuť, aby o veciach, ktoré ich zaujímajú rozhodovali sami. „Teda, aby mali právo povedať ku každému zákonu, či ho chcú alebo nie. My budeme hlasovať tak, ako nám povie väčšina,” priblížil Marček, ktorý v parlamente často hlasoval o zákonoch spolu s vládnou stranou Smer-SD.

 

Poslanec, ktorý sa do parlamentu dostal za hnutie Borisa Kollára Sme rodina, plánuje robiť volebnú kampaň medzi občanmi, chce s nimi rozprávať. „Ale ľudia vidia z mojej práce, že sa snažím zachovať vyrovnanosť a objektivitu informácii, ktoré sa im podsúvajú,” dodal. V tejto chvíli nevie ani to, či vstúpi do niektorej z politických strán. “Rozprával som sa s niektorými, a vzhľadom na moju obľúbenosť najmä u nezaslepenej časti voličov, ktorí vidia negatíva absolútnej naviazanosti niektorých politických strán na zahraničnú politiku USA , možno dôjde k racionálnej dohode,” priblížil.

Poslanec, ktorý sa do parlamentu dostal za hnutie Borisa Kollára Sme rodina, plánuje robiť volebnú kampaň medzi občanmi, chce s nimi rozprávať. Boris Kollár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Marček tvrdí, že politika je správa vecí verejných. „Mala by odrážať vôľu ľudí, aby mali svoje verejné veci usporiadané tak, ako to chce demokratická väčšina. Ale morálka sa zmenila. Je nás len málo, ktorí nepatria žiadnemu oligarchovi. A to je veľmi ťažký boj,” uzavrel poslanec.

Mareček prevzal Hnutie za demokraciu

Marček koncom minulého roka prevzal Hnutie za demokraciu, ktoré v roku 2002 spoluzakladal a zmenil jeho názov na Hlas ľudu. Zároveň avizoval plán pýtať sa raz mesačne formou internetovej ankety občanov, ako má v NR SR hlasovať o zákonoch.

Poslanec NR SR vlani aj tento rok odletel na anektovaný Krym. Marčekovu cestu riešil aj Zahraničný výbor NR SR. Tento rok letel na Jaltské medzinárodné ekonomické fórum. Minulý rok tvrdil, že s ním na Krym majú letieť aj poslanci za Smer a SNS. Nakoniec však išiel spomedzi zákonodarcov sám. Proti ceste protestoval aj ukrajinský veľvyslanec Jurij Muška, argumentoval, že ľudia cestujúci na Krym cez Rusko porušujú ukrajinské zákony. Cestu na Krym vtedy neodporučilo ani ministerstvo zahraničných vecí. Marček tvrdil, že na Krym ide ako turista, tam ho však predstavovali ako vedúceho slovenskej delegácie. Návštevu Krymu riešila aj predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd). Výbor pod jej vedením odsúdil cestu nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Krym a pripomenul, že Slovenská republika ako aj spojenci NATO a Európskej únie považujú Krym za ukrajinské územie. Proti zvolaniu výboru následne protestovala koaličná SNS.