Politika Top Zahraničné

Malajzia žiada Interpol o pomoc, hľadá vrahov brata Kim Čong-una

SOUL – Malajzia požiadala dnes medzinárodnú policajnú organizáciu Interpol o pomoc pri pátraní po štyroch občanoch KĽDR podozrivých v prípade minulotýždňovej vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Malajzijská polícia zatiaľ priamo neobvinila Pchjongjang z vraždy Kim Čong-nama, ale v rámci vyšetrovania prípadu pátra po štyroch Severokórejčanoch. Všetci štyria odcestovali z Malajzie 13. februára, teda v deň spáchania vraždy, a predpokladá sa, že sú už opäť v KĽDR.

KĽDR sa od činu dištancovala

Malajzijská polícia požiadala Interpol, aby ich zaradil na svoj zoznam medzinárodne hľadaných osôb. KĽDR však nie je členskou krajinou Interpolu a s jeho orgánmi preto nespolupracuje. Americké a juhokórejské úrady tvrdia, že Kim Čong-nama zavraždili severokórejskí agenti, avšak Pchjongjang sa od činu dištancoval.

V súvislosti s úmrtím Kim Čong-nama už malajzijská polícia zatkla štyri osoby vrátane dvoch žien – Indonézanky a Vietnamky, ktoré na neho údajne zaútočili nešpecifikovanou jedovatou látkou. Podľa malajzijských vyšetrovateľov ženy konali ako nájomné vrahyne výmenou za finančnú odmenu.

Zatiaľ vyšetrujú jedného človeka

Vo vyšetrovacej väzbe v Malajzii je aj jeden občan KĽDR a ďalší siedmi sú na zozname hľadaných. Medzi nimi je aj druhý tajomník veľvyslanectva Severnej Kórey v Kuala Lumpure a zamestnanec severokórejského štátneho leteckého dopravcu Air Koryo, ktorí sa zrejme stále nachádzajú na území Malajzie. Tamojší vyšetrovatelia sa preto obrátili na ambasádu KĽDR so žiadosťou, aby umožnila výsluch oboch mužov.

Foto: SITA