Košice Regióny Spoločnosť Šport Top

Majstrovstvá sveta v hokeji čelia problémom. Kvôli parkovaniu v Košiciach

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

KOŠICE – Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa nezadržateľne blížia. Tento rok ich hosťujeme my, pričom hrať sa bude v dvoch najväčších slovenských mestách – Bratislave a Košiciach. Práve vo východoslovenskej metropole je kvôli šampionátu napätá situácia. Dôvodom je parkovanie. Súkromná spoločnosť EEI sa snaží s vedením mesta dohodnúť na podmienkach prevádzkovania parkovania, avšak momentálne bezvýsledne.

 

Od 10. do 26. mája sa odohrajú na Slovensku zápasy majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Jedna zo základných skupín sa bude hrať aj v Košiciach. Svoje zápasy tu odohrá aj naša reprezentácia. To so sebou prinesie, samozrejme, aj zvýšený záujem domácich fanúšikov. Očakáva sa však aj príval tých zahraničných. Veď v Košiciach sa predstavia tímy Kanady, USA, Fínska, Nemecka, Francúzska, Dánska či Veľkej Británie. Veľmi dôležité preto bude parkovanie v meste. To je pritom pre Košice problém samé o sebe už dnes.

V meste je totiž od septembra minulého roka napätá situácia pre úpravu Všeobecného záväzného nariadenia, podľa ktorého sa od 1. januára stáva výhradným prevádzkovateľom parkovania mesto. Predchádzajúce vedenie pritom ešte v roku 2012 podpísalo zmluvu so súkromnou parkovacou firmou EEI. Tá má podľa dokumentu prevádzkovať parkovanie v meste až do roku 2022. Spoločnosť EEI sa preto obrátila na Okresný súd Bratislava I.

Na mesto poslali exekútora

Ten vydal neodkladné vykonateľné opatrenie, podľa ktorého nemá mesto právo prevádzkovať parkovací systém a vyberať parkovné. Tieto práva musí až do právoplatného rozhodnutia o platnosti alebo neplatnosti nájomnej zmluvy naďalej vykonávať spoločnosť EEI. Keďže mesto nerešpektuje rozhodnutie súdu, začal voči mestu Košice konať exekútor, ktorý vyzval mesto na plnenie povinností, ktoré mu ukladá neodkladné opatrenie. Pretrvávajúce porušovanie súdneho rozhodnutia môže byť sankcionované opakovaným ukladaním pokút, ktoré sa bez väčších problémov môžu vyšplhať až na niekoľko stotisíc eur.

Podľa slov hovorcu EEI Petra Hollého má mesto v exekúcii vážne problémy s čerpaním eurofondov, a je preto otázne, či si primátor Jaroslav Polaček vôbec uvedomuje dôsledky svojho konania. Firma chce z mesta odísť, ale štandardnou cestou pri dodržaní všetkých zmluvných podmienok. Podľa slov primátora s parkovacou firmou neustále prebiehajú rokovania, pričom Jaroslav Polaček konštatuje, že dohoda je otázkou niekoľkých mesiacov.

Chaos v parkovaní môže ovplyvniť celkový obraz šampionátu

Podľa EEI môžu blížiace sa majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji zviditeľniť obe mestá, ktoré sú usporiadateľmi zápasov, a teda Bratislavu a Košice. “Spoločnosť už niekoľko mesiacov komunikuje s organizátormi hokejových majstrovstiev sveta. Nakoľko sme však zo strany mesta Košice neboli oslovení o konzultácie pri prevádzke parkovacieho domu, rozhodli sme sa vyjsť v ústrety požiadavkám usporiadateľa majstrovstiev sveta a poskytli sme parkovacie karty pre potreby svetového šampionátu,” uviedli vo vyjadrení.

Dodali, že rokovania ohľadne parkovania počas majstrovstiev s nimi neiniciovalo ani terajšie, ani predchádzajúce vedenie mesta. “Veríme, že vedenie mesta si uvedomuje, že chaos, ktorý v parkovaní v meste zavládol, môže negatívne ovplyvniť celkový obraz svetového šampionátu v Košiciach v očiach návštevníkov, médií, aj medzinárodnej hokejovej federácie.”

Zdĺhavé rokovania

Napriek všetkému je spoločnosť presvedčená, že koná celospoločensky a zodpovedne. “Preto aj mesto a jeho primátor si začnú uvedomovať význam majstrovstiev sveta a nebudú presadzovať svoje osobné a politické ambície na úkor najdôležitejšej športovej udalosti na Slovensku a v Košiciach v tomto roku,” uvádza sa v stanovisku spoločnosti EEI.

So žiadosťou o stanovisko sa Glob.sk obrátil aj na košický magistrát. Ten nám odkázal, že naďalej prebiehajú rokovania, ktoré sú zdĺhavé. To, v akom sú štádiu, a kedy by sme mohli poznať verdikt, nám však povedať nevedeli. 

Galéria
Tohtoročné majstrovstvá sveta sa budú konať od 10. do 26. mája. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Spoločnosť EEI sa rozhodla vytvoriť parkovacie karty a vyjasť tak v ústrety usporiadateľovi podujatia. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Podujatie sa bude konať v Bratislave a v Košiciach. Náš tím odohrá zápasy v košickej Steel aréne. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Podujatím sa môžu zviditeľniť obe mestá – aj Bratislava, aj Košice. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Finále podujatia sa bude prelínať s eurovoľbami. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Slováci si zápasy nášho tímu môžu pozrieť v košickej Steelaréne. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
EEI po rozhodnutí bratislavského Krajského súdu vyplo parkovacie automaty a rampy. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Okresný súd Košice II vydal nové neodkladné opatrenie. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Na mesto už raz bol poslaný exekútor. Zdroj: TASR / František Iván
Podľa VZN Košíc je výlučným prevádzkovateľom parkovania v meste magistrát. TASR – František Iván
V Košiciach si parkovanie zobralo pod správu mesto. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next