Bratislava Regióny

Magistrát vypísal tender na nákup počítačových technológií za takmer 4,8 milióna eur

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy tento mesiac vyhlásil tender na nákup IT hardvérov a s tým súvisiacej podpory za vyše 4,79 mil. eur. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy tento mesiac vyhlásil tender na nákup IT hardvérov a s tým súvisiacej podpory za vyše 4,79 mil. eur. Hardvéry bude mesto nakupovať cez dynamický nákupný systém (DNS) spolu s niektorými príspevkovými či rozpočtovými organizáciami. Vyplýva to z informácií vo Vestníku Úradu verejného obstarávania. Spomínaný DNS je “moderný spôsob verejného obstarávania, ktorý počas celej doby umožňuje neobmedzenému počtu firiem uchádzať sa o zákazky zadávané mestom,” uviedol pre agentúru SITA hovorca Bratislavy Peter Bubla. Vyhlásený DNS by mal trvať päť rokov, alebo do vyčerpania na to určeného balíka peňazí. Uchádzači môžu predkladať žiadosti o účasť v DNS do 3. septembra 12:00.

 

Predmetom zákazky sú napríklad počítače, monitory, notebooky, servery pre vnútornú potrebu magistrátu alebo pre parkovací systém, počítačové komponenty ako CPU, RAM, základné dosky, disky či grafické karty, takisto tlačiarne, diskové polia, podpora či inštalačné, implementačné a architektúrne práce. Do nákupu hardvérov prostredníctvom DNS mesto zapojilo aj príspevkové organizácie, ako napríklad Galéria mesta Bratislava, Metropolitný inštitút Bratislavy, Mestská knižnica, Mestské lesy v Bratislave či zoologická záhrada. Takisto sa zapoja aj niektoré rozpočtové organizácie ako centrá voľného času, základné umelecké školy či zariadenia sociálnych služieb.

Bubla vysvetľuje DNS ako “systém podobný bežne používanej rámcovej dohode, avšak s viacerými výhodami. V rámcovej dohode je okruh subjektov fixne uzavretý už v čase jej vzniku a potom sa štyri roky nemôže meniť. Dynamický nákupný systém naproti tomu neuzatvára okruh dodávateľov a umožňuje im kedykoľvek do systému vstúpiť alebo z neho vystúpiť,” uviedol jednu z výhod. Ďalšou výhodou je oproti rámcovej dohode, kde sa predmet kúpy roky nemôže meniť, že v DNS tovary nie sú fixne dané, umožňuje tak nakupovať najmodernejšie hardvéry v konkrétnom čase. Bubla tomu pripisuje veľký význam predovšetkým preto, lebo vývoj IT produktov je mimoriadne rýchly. Rovnako vidí výhodu aj v tom, že v DNS nie je fixná ani cena. Mesto tak nezaplatí premrštenú cenu za starší výrobok, ktorého cena už medzitým na trhu klesla.