Spoločnosť Zahraničné

Maďarský súd právoplatne odmietol podmienečné prepustenie sériového vraha

Zdroj: pixabay.com

BUDAPEŠŤ – Odvolací súd v juhomaďarskom Segedíne v piatok právoplatne odmietol žiadosť viacnásobného vraha Marinka Magdu o podmienečné prepustenie na slobodu po 25 rokoch strávených za mrežami. Informovala o tom agentúru MTI hovorkyňa súdu Erika Juhászová Prágaiová.

 

Hovorkyňa poznamenala, že odvolací súd sa stotožnil s postojom Okresného súdu v Segedíne, ktorý 19. februára vyriekol, že ciele trestu nemožno v prípade tohto muža dosiahnuť jeho podmienečným prepustením na slobodu. Dodala, že súd v roku 2021 v súlade s platnými právnymi normami zákona o výkone trestu znova preverí možnosť Magdovho podmienečného prepustenia.

Najvyšší súd Maďarskej republiky 31. mája 1996 potvrdil rozsudok súdu hlavného mesta, ktorý 6. októbra 1995 odsúdil Magdu – juhoslovanského občana pochádzajúceho zo Subotice – za viacnásobnú lúpežnú vraždu spáchanú brutálnym spôsobom na doživotný trest odňatia slobody. Súd súčasne vtedy rozhodol, že odsúdený môže byť podmienečne prepustený na slobodu najskôr po 25 rokoch väzenia.

Magda si chcel pôvodne odpykať doživotný trest v Juhoslávii. Obvinili ho z ôsmich zvlášť brutálnych vrážd vykonaných na maďarskom území. V prípade vyvraždenia jednej segedínskej rodiny ho pre nedostatok dôkazov oslobodili, ale v ďalších bodoch obžaloby, podľa ktorej vraždy zo zištných dôvodov vopred plánoval, ho uznal najvyšší súd za vinného.