Politika Zahraničné

Maďarský parlament rozhodol o odvolaní stavu núdze pre pandémiu

Zdroj: TASR / AP

BUDAPEŠŤ – Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v utorok rozhodli o odvolaní zákona o ochrane proti koronavírusu, ako aj o výzve adresovanej vláde na zrušenie núdzového stavu vyhláseného pre pandémiu koronavírusu. Informovala o tom agentúra MTI.

 

Za návrh zákona o zrušení núdzového stavu, za prechodné ustanovenia súvisiace so zrušením tohto stavu, ako aj za zákon o epidemiologickej pohotovosti hlasovalo jednomyseľne 169 poslancov. Schválenie návrhu si vyžadovalo dvojtretinovú väčšinu v parlamente.

O zrušení stavu núdze rozhodne vláda. Ministerka spravodlivosti Judit Vargová na Facebooku uviedla, že po schválení návrhu v parlamente bude v Maďarsku zrušený núdzový stav 20. júna, teda skôr než v mnohých európskych krajinách.

Podľa vyjadrenia krízového štábu bolo odvolanie stavu núdze možné vďaka úspešnej ochrane proti nákaze novým druhom koronavírusu. Podarilo sa totiž zabrániť masovému rozšíreniu ochorenia a priebežne klesá počet aktívnych nakazených. Štáb ale zdôraznil, že je nutné zachovať epidemiologickú pohotovosť, pretože koronavírus je stále prítomný a infikuje.

Na ochorenie COVID-19 zomreli v Maďarsku za uplynulých 24 hodín dvaja starší ľudia trpiaci aj inými chorobami a novým druhom koronavírusu sa nakazil jeden človek, uviedol v utorok krízový štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet obetí koronavírusu stúpol na 565 a počet nakazených dosiahol 4077. Z ochorenia sa vyliečilo 2516 pacientov. Počet aktívnych nakazených je 996. V nemocničnej liečbe je 255 chorých, z ktorých 17 je napojených na umelej pľúcnej ventilácii.