Top Zahraničné

Maďarský bezpečnostný expert: V Bosne a Hercegovine čaká mnoho migrantov

BUDAPEŠŤ – V Bosne a Hercegovine sa nazhromaždilo mnoho migrantov, uviedol v utorok večer v Budapešti poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi, ktorý varoval, že môže vzniknúť podobná krízová situácia, aká bola v roku 2015.

Bakondi vo verejnoprávnej televízii M1 pripomenul, že po uzatvorení južných hraníc Maďarska bolo dlhší čas nejasné, ktorým smerom sa migranti vydajú na cestu do západnej Európy.

„Hlavná trasa migrácie vedie teraz cez Albánsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu, Chorvátsko a Slovinsko smerom do Talianska,” dodal. Podľa jeho slov chorvátska polícia svoje hranice stráži prísne a slovinská ešte prísnejšie.

„Pre pomalé rozhodovanie vlády a nedostatočné policajné sily vznikla v Bosne a Hercegovine príchodom množstva migrantov takmer neudržateľná situácia,” zdôraznil Bakondi. Ilegálni migranti však podľa neho nechcú zostať v tejto balkánskej krajine – chcú pokračovať v prvom rade do Nemecka a Švédska.

Vzniknutá situácia si vyžaduje európsku pomoc, konštatoval poradca Viktora Orbána. „Aj Maďarsko je pripravené poskytnúť pomoc. Bezpečnostná situácia Balkánu dlhodobo určí aj stabilitu Európy,” uzavrel.