Politika Zahraničné

Maďarsko poskytne Albánsku pomoc na likvidáciu škôd po zemetrasení, tvrdí Szijjártó

Minulotýždňé zemetrasenie s magnitúdou 6,4 v pobrežnom meste Durres. Zdroj: TASR/AP Photo/Hektor Pustina

BUDAPEŠŤ – Maďarsko poskytne Albánsku pomoc na odstránenie škôd spôsobených minulotýždňovým zemetrasením, povedal v utorok v Londýne maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó počas prebiehajúceho jubilejného summitu NATO.

Podľa agentúry MTI minister pre maďarské verejnoprávne médiá uviedol, že o pomoc maďarskú vládu požiadali po katastrofe albánska vláda i katolícke biskupstvo v Tirane. Szijjártó spresnil, že albánska vláda požiadala Budapešť o vyslanie statikov, ktorí by pomohli posúdiť stav poškodených budov. K tímu 70 statikov, z ktorých je 50 zahraničných, sa pridá šesť maďarských inžinierov, dodal.

Podľa jeho slov Maďarsko prispeje aj na obnovu piatich poškodených kostolov patriacich biskupstvu v Tirane sumou 85 miliónov forintov (255.271 eur). Albánsko zasiahlo minulý utorok (26.11.) o 03.57 h SEČ zemetrasenie s magnitúdou 6,4 a epicentrom približne 30 kilometrov severozápadne od Tirany.

Miesto jeho vzniku sa nachádzalo približne 20 kilometrov pod zemským povrchom. Oblasť následne zasiahlo aj viacero dotrasov, z ktorých niektoré mali magnitúdu vyššiu ako 5,0. Otrasy najsilnejšie pocítili v mestách Drač a Thumanë.