Domáce Parlamentné voľby Politika Top

Maďarské strany sa chcú pred voľbami spájať. Bugár už dostal prvé kladné odpovede

Zsolt Simon bol členom Mosta-Híd, teraz má vlastnú stranu. Béla Bugár dal ponuku na spoluprácu aj jemu. Zdroj: SITA / Robert Tappert

 BRATISLAVA – Maďarské strany idú hovoriť o predvolebnej spolupráci. Tému otvoril ako prvý ešte počas víkendu šéf Mosta-Híd Belá Bugár. Ten ponúkol miesto na kandidátke každému, kto chce hájiť práva menšín na Slovensku. Dostal už aj prvé pozitívne odpovede. Záujem spojiť pred parlamentnými voľbami sily potvrdil aj šéf novovuzniknútého Maďarského fóra Zsolt Simon. Hovoriť chce ale s predstaviteľmi strany, z ktorej pred rokmi odišiel – SMK, nie s Mostom. Tá sa zatiaľ nevyjadrila, rozhodnúť môže už v sobotu. 

 

Predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár vysvetľuje ponuku na spoluprácu tým, že má obavy, aby menšiny na Slovensku mali zastúpenie v Národnej rade aj po najbližších voľbách. Miesta na kandidátke preto ponúkol každej strane, ktorá zdieľa ich hodnoty. Most- Híd sa v prieskumoch pohybuje na hranici zvoliteľnosti. Podľa agentúry Polis by brány parlamentu prekročil iba tesne so ziskom 5,1 percenta. Podľa aktuálneho prieskumu agentúry Focus by dokonca skončil pod potrebnou hranicou a dostal by iba 4,5 percenta hlasov. “Naša strana, ako jediná parlamentná strana priamo zameraná na podporu regiónov a menšín si uvedomuje zodpovednosť, preto sme sa rozhodli ponúknuť spoluprácu každej strane, ktorá zdieľa naše hodnoty, pre ktoré sme sa pred desiatimi rokmi rozhodli a ktoré priniesli nespochybniteľné merateľné výsledky,” povedal šéf Mosta-Híd.

Neostalo iba pri slovách a strana listom oslovila viaceré subjekty. Dostala už aj prvú pozitívnu odpoveď. Rokovať s Mostom-Híd chce Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDA-MKDSZ). Tí mali v poslednom prieskume Focusu len 0,1 percenta. Stretnúť a rokovať o možnej spolupráci chce s Bugárom aj Rómska iniciatíva Slovenska. Šéf Mosta-Híd by sa mal stretnúť so zástupcami oboch subjektov do konca týždňa.

Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Partnerov hľadá aj Simon

Bugár na spoluprácu oslovil aj Maďarské fórum Zsolta Simona. “Maďarské fórum sme v zmysle uznesenia Republikovej rady listom oslovili, spolu s ďalšími subjektmi. Odpoveď MF sme zatiaľ nezaregistrovali,” informovala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Podľa prieskumu agentúry Focus má subjekt na čele s nezaradeným poslancom podporu iba 0,1 percenta voličov. Ak chce pomýšlať na úspech, podľa aktuálnych čísel to bez predvolebnej spolupráce s inou stranou nepôjde. Záujem spojiť sily zatiaľ prejavili so stranou, ktorú paradoxne Simon pred rokmi opustil. “Strana Magyar Fórum – Maďarské fórum iniciovala zahájenie diskusie o možnej spolupráce so stranou SMK pri parlamentných voľbách v roku 2020,” informovali po utorkovom zasadnutí predsedníctva.

SMK sa má rozhodnúť v sobotu

Strana maďarskej komunity sa aktuálne nachádza mimo parlamentu a to, že by sa to malo po najbližších voľbách zmeniť zatiaľ, nenaznačujú ani prieskumy. Agentúra Polis im minulý týždeň namerala 4,9 percenta. Agentúra Focus dokonca ešte menej, iba 3,3 percenta. Spolupráci s inými stranami sú tak naklonení. “Strana maďarskej komunity iniciuje rokovania s každou stranou, ktorá je takisto ako SMK, za jednotné zastupovanie záujmov maďarskej komunity na Slovensku,” uviedla tlačová tajomníčka strany Helena Fialová. Z hry tak zatiaľ nevylúčila nikoho. SMK čaká v sobotu snem, po ktorom by malo byť v tom, s kým by pred voľbami spolupracovali, jasnejšie.

Zsolt Simon. Zdroj: archív

Bez zbytočného napätia 

Po odchode Bélu Bugára z SMK a založení Mosta-Híd došlo k zlepšeniu vzťahov s maďarskou menšinou. Nová strana sa neorientovala iba na maďarských voličov. Odlišný bol aj spôsob jej komunikácie, čo malo za následok zmiernenie napätia v spoločnosti hlavne voči maďarskej menšine. Po zmene na čele SNS, keď Jána Slotu vystriedal Andrej Danko, tiež opadlo napätie, ktoré dlhodobo vládlo medzi SMK a národniarmi.