Zahraničné

Maďarská vláda tvrdí, že EÚ podporuje masovú migráciu. EK obvinenia odmieta

Viktor Orbán - Zdroj: SITA/Szilard Koszticsak/MTI via AP

BRUSEL – Európska komisia (EK) oficiálne vyvrátila obvinenia maďarskej vlády, že Európska únia podporuje masovú migráciu. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorkyňa EK Mina Andreevová vo štvrtok vyhlásila, že “kampaň maďarskej vlády skresľuje pravdu a snaží sa vytvoriť čierny obraz tajného sprisahania, ktoré má viesť k väčšej migrácii do Európy.” Európska komisia v podrobnom vyhlásení trvá na tom, že neplánuje zaviesť povinné kvóty pre prijímanie utečencov, a tvrdo bojuje proti obchodovaniu s ľuďmi. Andreevová uviedla, že maďarskí občania si “zaslúžia fakty a nie výmysly”.

Pravicová vláda premiéra Viktora Orbána, ktorá má už dlho spory s EÚ a s jednotlivými členskými štátmi ohľadne migrácie, spustila v pondelok 18. februára propagačnú kampaň útočiacu na predsedu EK Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa. Oboch obviňuje zo snahy donútiť Maďarsko, aby prijalo viac migrantov. Kampaň Orbánovej vlády, spustená pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu, vyostruje dlhotrvajúce napätie medzi Budapešťou a Bruselom.