Politika Zahraničné

Maďarská vláda predĺžila obmedzenia pohybu do 25. apríla

Ilustračné foto: TASR / AP

BUDAPEŠŤ – Maďarská vláda predĺžila obmedzenia pohybu, zavedené v rámci opatrení proti šíreniu nového druhu koronavírusu, až do soboty budúceho týždňa (25.4.). Oznámil to vo štvrtok v Budapešti minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás.

 

Platnosť pôvodného opatrenia obmedzujúceho pohyb obyvateľstva na verejných priestranstvách s presne špecifikovanými najnutnejšími prípadmi vychádzania z obydlí vyprší túto sobotu.

“Vláda bude každú stredu vyhodnocovať epidemiologickú situáciu a na základe toho rozhodne o ďalšom sprísnení, prípadne o uvoľnení obmedzení. Verejnosť o tom budeme informovať vždy vo štvrtok,” povedal Gulyás podľa agentúry MTI.

Kabinet premiéra Viktora Orbána tiež rozhodol, že aj tento víkend – podobne ako tomu bolo počas veľkonočných sviatkov – poskytne samosprávam miest a obcí oprávnenie, aby mohli samy ďalej upravovať poriadok vo využívaní verejných priestranstiev na svojom území.

V Budapešti už preskupujú zdravotníkov

V Budapešti už začali s povinným preskupovaním lekárov a zdravotníckeho personálu do nemocníc, kde ošetrujú pacientov s ochorením COVID-19. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server mfor.hu s tým, že ide o kroky vykonané v súlade s vládnym plánom preskupovania v zdravotníctve v čase epidemiologického stavu núdze.

Premiér Viktor Orbán označil 3. apríla tento plán za najdôležitejší dokument krajiny. “Je to vojenský núdzový akčný plán pre obdobie masového rozširovania nákazy,” citoval ho portál mfor.hu.

Podľa servera sa s preskupovaním odborných zdravotníkov začalo 9. apríla v rámci hlavného mesta, keď z jedného zo zdravotníckych zariadení prevádzkovaných samosprávami presmerovali ošetrovateľov do Korányiho celoštátneho pneumologického ústavu. Tam dostali ochranné prostriedky a starajú sa o seniorov prevezených z domova dôchodcov na Peštianskej ceste.

Lekárov a zdravotnícky personál do tohto ústavu, ktorý Orbán osobne navštívil 7. apríla, už prevelili z viacerých zdravotníckych zariadení a tento proces bude pokračovať aj v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch, píše mfor.hu.

Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách osem ľudí a pribudlo tiež 73 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Celkový počet obetí stúpol na 142 a potvrdených infikovaných na 1652. Množia sa prípady šírenia nákazy v domoch dôchodcov. Po dvoch budapeštianskych domovoch koronavírus potvrdili aj v prípade jedného seniora v sociálnom zariadení v Dabasi v Peštianskej župe, ktorého sa však podarilo izolovať, informovala komerčná televízia ATV.