Politika Zahraničné

Maďarská vláda k Erdoganovej návšteve: Rokovali s ním takmer všetci lídri EÚ

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: SITA/AP

BUDAPEŠŤ – Takmer všetci dôležití lídri Európskej únie (EÚ) rokovali v uplynulom období s tureckým vedením, povedal vo štvrtok v Budapešti na tlačovej konferencii minister riadiaci úrad maďarskej vlády Gergely Gulyás v súvislosti s aktuálnou návštevou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

Podľa spravodajského servera Infostart.hu minister zdôraznil, že Maďarsko sa snaží o dobré vzťahy so všetkými veľmocami, čo je dôležité z hľadiska NATO, energetiky i migrácie.

“Turecko je spojencom v NATO a utečenci, ktorí sa zdržiavajú na jeho území, by pre Európu znamenali neriešiteľný problém,” dodal Gulyás.

Na trase Erdoganovho konvoja na budapeštianskej Andrássyho ceste podľa internetovej stránky komerčnej televíznej stanice ATV čakala skupina aktivistov opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) s fotografiami nevinných ľudí, ktorí sa podľa slov hovorcu DK Balázsa Barkócziho stali obeťami “vražednej politiky tureckého prezidenta”. “Je hanbou, že Maďarsko sa stalo miestom špacírovania poloázijských diktátorov,” povedal hovorca na videozázname zverejnenom na Fecebooku. Polícia napokon zabránila DK v demonštrácii.

Viaceré médiá si všímajú mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré polícia pri príležitosti návštevy tureckého prezidenta a jeho delegácie zaviedla už od utorka.

Budapešťania vo štvrtok celý deň musia rátať s vážnymi dopravnými obmedzeniami prakticky na celom území hlavného mesta. Okolo 10.00 h napríklad úplne uzatvorili Andrássyho cestu, kde sa niekoľko desiatok minút nemohli pohybovať ani chodci a z tamojších domov nedovolili v danom čase vychádzať obyvateľom. Obmedzenia sa týkajú aj linky metra M1, ktorá od 09.00 h nepremávala, viaceré trasy električiek a trolejbusov sú vo štvrtok upravené.