Politika Zahraničné

Macronove tvrdenia o NATO sú urážlivé, vyhlásil Trump

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a americký prezident Donald Trump počas stretnutia v rámci summitu NATO 3. decembra 2019 v Londýne. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Americký prezident Donald Trump kritizoval v utorok v Londýne, kde sa začína summit Severoatlantickej aliancie, tvrdenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podľa ktorého NATO zažíva “mozgovú smrť”. Označil ho za veľmi urážlivé voči zvyšným 28 členským štátom NATO.

 

“NATO plní významný účel,” povedal Trump. “Nikto nepotrebuje NATO viac než Francúzsko,” poznamenal s tým, že Macron podľa neho niekedy robí veci, ktoré sú pre Francúzsko kontraproduktívne.

Trump – ktorý sa má počas utorka v rámci summitu NATO s Macronom stretnúť – je podľa svojich slov prekvapený, že Francúzsko sa, ako to nazval, “zrieka Severoatlantickej aliancie”.

Macron sa totiž v novembri v rozhovore pre týždenník The Economist posťažoval na nedostatočnú koordináciu medzi Európou a Spojenými štátmi v rámci NATO a na jednostranné agresívne kroky v Sýrii podnikané Tureckom ako kľúčovým členom Aliancie.

Trump ďalej oznámil, že nebude zasahovať do predvolebnej kampane v Británii, kde sa 12. decembra uskutočnia predčasné parlamentné voľby. Takisto avizoval, že počas summitu sa stretne s britským premiérom Borisom Johnsonom, píše agentúra AFP.

Trump uviedol, že brexit podporuje, a dokonca ho údajne predpovedal, povedal na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, napísal spravodajský portál Sky News. “Nebudem do (volieb) zasahovať, ale Boris (Johnson) je veľmi schopný a myslím si, že odvedie veľmi dobrú prácu,” dodal.

Lídri krajín NATO si v utorok na recepcii v Buckinghamskom paláci v Londýne pripomenú 70. výročie Aliancie. Zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) je naplánované na stredu.

Stoltenberg a Trump hovorili o výdavkoch na obranu a výzvach NATO

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg absolvoval v utorok v Londýne stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke aliancie.

NATO podľa Stoltenberga napreduje najmä v oblasti zdieľania finančnej záťaže. Vedúce postavenie Spojených štátov v oblasti výdavkov na obranu má podľa neho skutočný význam.

“Kanada a európske krajiny NATO prispeli od roku 2016 na svoju obranu sumou 130 miliárd dolárov (viac ako 117 miliónov eur),” povedal.

Do roku 2024 má táto suma dosiahnuť v prepočte viac ako 360 miliárd eur. To podľa Stoltenberga robí Alianciu silnejšou a ukazuje, že v období, keď sa svet mení, sa NATO prispôsobuje.

Stoltenberg a Trump takisto hovorili o ďalšom zdokonalení v oblasti pripravenosti spojeneckých síl, boji proti terorizmu, kontrole zbrojenia a o vzťahoch NATO s Ruskom a Čínou.

V Británii sa v dňoch 3.-4. decembra koná summit Severoatlantickej aliancie, na ktorom sa stretávajú šéfovia štátov a vlád jej členských krajín. Slovenskú republiku zastupujú prezidentka Zuzana Čaputová, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš.