Zahraničné

Macronov exporadca si opäť zavaril. Lieta v poriadnych problémoch

Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Prokuratúra francúzskeho mesta Poitiers začala predbežné vyšetrovanie vo veci podozrenia z nepovoleného nosenia zbrane, ktoré sa týka Alexandra Benallu, bývalého bezpečnostného poradcu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Informoval o tom spravodajský portál RTL.

Vyšetrovanie sa začalo po tom, ako francúzsky investigatívny portál Madiapart zverejnil fotografie s Benallom, ako pózuje so zbraňou v ruke pri hlave čašníčky, ktorá obsluhovala členov Macronovho štábu pri jednej zo zastávok predvolebnej kampane.

Meno Alexandra Benallu sa začalo vo Francúzsku spomínať v lete tohto roku, keď ho záznam zverejnený na internete a neskôr i v médiách usvedčil zo zjavného útoku na aktivistu počas májového protestu v Paríži.

Tento incident vyvolal vo Francúzsku politickú krízu a prejavil sa aj ako jeden z faktorov, ktoré prispeli k zníženiu Macronovej obľúbenosti u voličov.

Najnovšie zverejnená snímka – selfie čašníčky s trojicou prominentných hostí – vznikla v noci na 29. apríla v reštaurácii Les Archives v Poitiers, kde sa Macron so sprievodom zastavili na večeru po predvolebnom zhromaždení v Chatellerault.

Benalla v tom čase – niekoľko týždňov pred voľbami v mája 2017 – bol síce šéfom ochranky Macronovej strany Republika v pohybe (LREM), ale nemal povolenie na držanie zbrane mimo sídla jej predvolebného štábu. Benalla doteraz vždy tvrdil, že toto nariadenie dôsledne rešpektoval.

V reakcii na selfie so zbraňou namierenou k spánku mladej ženy Benalla vyhlásil, že ide o “falošné správy” a “fotomontáž”.

Voči Benallovi bolo už vznesené predbežné obvinenie z viacerých trestných činov vrátane násilia, zasahovania do výkonu štátnej služby či neoprávneného nosenia odznakov štátnej moci.

Galéria
Macronov exporadca lieta v problémoch. Zdroj: TASR / AP
Macronov exporadca Benalla lieta v problémoch. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next