Politika Zahraničné

Macron slávnostne otvoril v Šanghaji pobočku Pompidouovho centra

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý sprava) a jeho manželka Brigitte Macronová v utorok slávnostne otvoril pobočku Pompidouovho centra (Centre Pompidou), parížskeho múzea moderného umenia v čínskom meste Šanghaj 5. novembra 2019. Zdroj: TASR/AP

ŠANGHAJ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok slávnostne otvoril v čínskom meste Šanghaj pobočku Pompidouovho centra (Centre Pompidou), parížskeho múzea moderného umenia. Ide o prvú mimoeurópsku pobočku tejto inštitúcie; nedávno boli otvorené filiálky v belgickom Bruseli a španielskej Málage.

 

Šanghajská pobočka bude oficiálne sprístupnená pre verejnosť až v piatok, informuje spravodajská stanica France 24. Pobočka je súčasťou nového komplexu West Bund Museum, ktorého budovu navrhol britský architekt David Chipperfield. Múzeum sa nachádza pri brehu rieky Chuang-pchu v mestskej štvrti Waj-tchan, známej tiež pod anglickým názvom The Bund.

Francúzsko sa takýmto spôsobom usiluje o “muzeálnu diplomaciu” mäkkej sily na vylepšenie svojho profilu v zahraničí, analyzuje denník The New York Times. Podobne tomu bolo aj pred dvoma rokmi, keď bola v meste Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch (SAE) otvorená pobočka múzea Louvre.

Vedenie Pompidouovho centra označilo utorkové slávnostné otvorenie šanghajskej pobočky za “dosiaľ najrozsiahlejšiu kultúrnu výmenu” medzi Francúzskom a Čínou. V porovnaní s projektom Louvre Abu Dhabi, ktorý je založený na 30-ročnej dohode vlád Francúzska a SAE, je šanghajský projekt naplánovaný na päťročnú lehotu s možnosťou ďalšieho predĺženia spolupráce.

Macron pricestoval do Číny v pondelok a jeho návšteva potrvá do štvrtka.