Zahraničné Politika

Macron s ministrami nehovoril o vyhlásení výnimočného stavu

Emmanuel Macron - Zdroj: TASR/Pavol Zachar

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron na nedeľňajšom mimoriadnom stretnutí s premiérom Édouardom Philippom, ministrom vnútra Christophom Castanerom a najvyššími predstaviteľmi bezpečnostných zložiek v Paríži nediskutovali o vyhlásení výnimočného stavu v súvislosti so sobotňajšími násilnými protestmi hnutia “žltých viest” proti zvyšovaniu daní a životných nákladov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia Elyzejského paláca.

Zdroj uviedol, že účastníci stretnutia hovorili o príprave bezpečnostných zložiek na budúce protesty. Šéfka francúzskej pravicovo-populistickej strany Národné združenie (RN – bývalý Národný front) Marine Le Penová v televízii France 3 povedala, že riešenie súčasnej situácie vidí v rozpustení Národného zhromaždenia a vypísaní nových volieb. “Dnes máme prezidenta, ktorý sa správa ako tvrdohlavé dieťa a odmieta počúvať, čo mu ľudia hovoria,” vyhlásila Le Penová, ktorá chce, aby Macron prijal vedúcich predstaviteľov opozičných strán. Na tomto stretnutí ho mieni požiadať, aby vyhlásil úplné moratórium na všetky dane a znížil cenu plynu a elektriny.

Televízia BFMTV v nedeľu oznámila, že Macron požiadal premiéra Philippa, aby prijal šéfov strán zastúpených v parlamente a zástupcov “žltých viest”. Termín stretnutia zatiaľ nie je známy. Pri násilných protestoch vo francúzskej metropole utrpelo zranenia 133 ľudí vrátane 23 policajtov. Polícia zadržala 412 ľudí, pričom na 378 z nich uvalila väzbu. Demonštranti poškodili aj interiér a vyplienili  recepčné priestory parížskeho Víťazného oblúka, ktorý si bol v nedeľu pozrieť aj Macron. Na stenách tejto dominanty boli okrem iného nasprejované nápisy žiadajúce Macronovo odstúpenie.

Podľa Castanera sa v poradí už tretích násilných víkendových protestov v Paríži zúčastnilo približne 3000 ľudí. Celkovo vo francúzskych mestách protestovalo v sobotu okolo 75.000 ľudí. Macron odsúdil najhoršie násilnosti v Paríži od študentských protestov v roku 1968 už v sobotu v Buenos Aires, kde sa zúčastnil na summite krajín skupiny G20. “Nič neospravedlňuje útoky na bezpečnostné sily, rabovanie obchodov, podpaľovanie verejných alebo súkromných budov, ohrozovanie chodcov alebo novinárov alebo poškodenie Víťazného oblúka,” povedal Macron na tlačovej konferencii v argentínskej metropole.

Hnutie “žltých viest” sa začalo v októbri na sociálnych sieťach a postupne sa stalo platformou na vyjadrenie nespokojnosti s prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý je obviňovaný z ignorovania rastúcich životných nákladov. Prvé protesty po celom Francúzsku sa konali 17. novembra a zúčastnilo sa na nich okolo 282.000 ľudí, uplynulú sobotu demonštrovalo asi 106.000 ľudí.