Politika Zahraničné

Macron prisľúbil, že pomôže pri sprostredkovaní v kríze v Bielorusku

Zdroj: TASR / AP

VILNIUS – Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas utorňajšieho stretnutia s bieloruskou opozičnou líderkou Sviatlanou Cichanovskou v Litve prisľúbil, že pomôže sprostredkovať riešenie politickej krízy v Bielorusku. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Ako Európania urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli pri sprostredkovaní,” povedal Macron novinárom po schôdzke s Cichanovskou vo Vilniuse.

“Prisľúbil nám, že spraví všetko preto, aby nám pomohol pri sprostredkovaní v tejto politickej kríze v našej krajine,” uviedla Cichanovská. Dodala, že Macron sa zaviazal takisto “urobiť všetko pre to, aby boli prepustení všetci politickí väzni”.

Išlo o doteraz najvýznamnejšie politické stretnutie Cichanovskej, ktorá bola po prezidentských voľbách z 9. augusta nútená odísť z Bieloruska. Doteraz sa stretla s lídrami Poľska a Litvy, ako aj s ministrami zahraničných vecí krajín EÚ.

Macron v pondelok, počas prvého dňa oficiálnej návštevy Litvy, vyzval predstaviteľov Bieloruska, aby zastavili nezákonné zatýkanie demonštrantov, prepustili svojvoľne zadržané osoby ľudí a rešpektovali volebné výsledky.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko získal podľa oficiálnych výsledkov augustových volieb vyše 80 percent hlasov, Cichanovská niečo vyše desať percent. V Bielorusku však neustávajú masové protesty proti jeho znovuzvoleniu. Kritici totiž tvrdia, že voľby boli zmanipulované, pričom ich výsledky neuznáva ani Európska únia.