Politika Spoločnosť Zahraničné

Macron po útoku v Nice posilní kontroly na hraniciach Francúzska

Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že po viacerých teroristických útokoch vo Francúzsku posilní bezpečnosť na hraniciach krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Macron počas návštevy na hranici medzi Francúzskom a Španielskom oznámil, že “pre zhoršujúcu sa hrozbu” terorizmu zdvojnásobí počet príslušníkov pohraničnej stráže z 2400 na 4800. Budú pôsobiť na hraniciach Francúzska s inými štátmi schengenskej zóny. Prezident zároveň vyzval na vytvorenie “skutočnej bezpečnostnej polície” určenej pre vonkajšie hranice schengenského priestoru Európskej únie, v ktorom sa cestuje voľne bez kontrol. Uviedla to agentúra DPA. Tento krok prichádza niekoľko dní po tom, čo pri brutálnom útoku nožom v kostole vo francúzskom meste Nice zahynuli traja ľudia.

Podľa francúzskych a talianskych predstaviteľov je hlavným podozrivým tuniský občan, ktorý pricestoval do Talianska po mori a následne krátko pred útokom do Francúzska. Macron dodal, že ešte nie sú jednoznačne isté podrobnosti o útoku v Nice, ale je jasné, že “teroristické útoky páchajú aj ľudia, ktorí využívajú prúdy migrantov na ohrozovanie francúzskeho štátneho územia”. Francúzsky líder povedal, že návrhy na vytvorenie schengenskej pohraničnej polície a ďalšie opatrenia na posilnenie zóny predloží na európskom summite v decembri. Ministri vnútra schengenských krajín by sa mali schádzať na stretnutiach “oveľa efektívnejšie a oveľa častejšie a rozhodovať o spoločných pravidlách tohto priestoru”. Teroristické siete sú globalizovanejšie než v minulosti, a to znamená, že “Európa musí zintenzívniť svoju reakciu”, naliehal Macron.