Zahraničné Politika Top

Macron navrhol nové prerozdeľovanie migrantov. Slovensko ostro zareagovalo

Macron navrhol nové prerozdeľovanie migrantov. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok oznámil, že na neformálnej schôdzke ministrov Európskej únie (EÚ) v Paríži zástupcovia 14 štátov v princípe súhlasili s francúzsko-nemeckým návrhom na prerozdeľovanie migrantov záchranených v Stredozemnom mori. Aký názor má na to slovenské ministerstvo zahraničia?

 

V pondelok ráno sa v Paríži konalo neformálne stretnutie ministrov štátov EÚ. Rokovalo sa o novom návrhu prerozdeľovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori. S návrhom podľa Macrona v podstate súhlasilo 14 štátov. Aktívnu účasť na programe prisľúbilo Nemecko, samozrejme Francúzsko, ale aj Portugalsko, Luxembursko, Fínsko, Litva, Chorvátsko a Írsko. 

Cieľom nového plánu je, že vďaka koalícii krajín ochotných pomôcť by sa malo zabrániť tomu, aby záchranárske lode s migrantmi na palube museli dlho čakať na mori, kým im niekto povolí zakotviť.

Macron však nepovedal, ktoré ďalšie štáty návrh podporili. Má však ambiciózny plán, v ktorom počíta s tým, že v ďalšom kroku by chcel, aby sa na prerozdeľovaní migrantov podieľali všetky členské štáty EÚ. 

Zdanie, že otvárame brány migrantom

Glob.sk oslovil Ministerstvo zahraničných vecí SR s otázkou, aký názor má na najnovší francúzsko-nemecký projekt. 

Riaditeľ tlačového odboru rezortu zahraničia Juraj Tomaga uviedol, že Slovensko je zainteresované na nájdení riešenia všetkých aspektov migračnej problematiky, a to nielen v centrálnej časti Stredomoria, na ktorú sa zameriava francúzska iniciatíva. 

Migranti na palube lode Sea-Watch 3. Zdroj: SITA/AP

Ako však dodal, riešenie problémov spojených s migráciou by malo byť udržateľné, systémové a postavené na konsenze všetkých európskych štátov. “V tomto duchu sme (podobne ako viacero ďalších členských štátov EÚ) reagovali na francúzsky návrh na pondelkovej neformálnej ministerskej schôdzke v Paríži, ktorý len dočasne a čiastkovo rieši jeden aspekt komplexného problému.”

Tomaga ďalej uviedol, že podobný postup navyše môže viesť “k vytváraniu nového stimulu pre nelegálnu migráciu navodením zdania, že otvárame brány ľuďom len preto, že sa rozhodli riskovať vlastný život a preplaviť sa cez Stredozemné more.” 

“Podľa nás je základným predpokladom efektívneho riešenia migračného problému v Stredomorí v prvom rade boj proti prevádzačom, odrádzanie ľudí od riskantnej cesty cez more a pomoc krajinám pôvodu a tranzitu,” dodal Tomaga.

Taliansko je proti

Návrh odmieta aj Taliansko. Tamojší minister vnútra Matteo Salvini stretnutie v Paríži dokonca bojkotoval. Je známe, že talianska vláda nechce púšťať záchranárske lode do svojich prístavov.

Už pred stretnutím v Paríži poslal jasný odkaz: “Taliansko nebude prijímať žiadne príkazy,” oznámil. Taliansko s Maltou naopak predložili vlastný dokument, ktorý namiesto prerozdeľovania navrhuje “zariadenia v susedných regiónoch krajín pôvodu migrantov”. 

Galéria
Migranti na lodi Sea Watch 3. Zdroj: SITA/AP
Africkí utečenci a migranti počas záchrannej akcie dobrovoľníkmi šŠpanielskej mimovládnej organizácie NGO z preplneného nafukovacieho člna v Stredozemnom mori pri pobreží Líbye, 60 míľ severne od líbyjského mesta Al-Khums 18. februára 2018. Zdroj: TASR/AP
Imigranti na člne. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next