Politika Zahraničné

Macron na stretnutí so Stoltenbergom obhajoval svoje tvrdenie o NATO

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia v Elyzejskom paláci v Paríži 28. novembra 2019. Zdroj: TASR/AP

PARÍŽ – Francúzsky prezident Emmanuel Macron po štvrtkových rozhovoroch s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Paríži obhajoval svoje vyhlásenie, že Severoatlantická aliancia zažíva “mozgovú smrť”. Spolupráca členov NATO vo viacerých kľúčových otázkach podľa neho totiž neprebieha strategickým spôsobom. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Absolútne si stojím za vyslovením týchto pochybností, keďže som presvedčený, že bolo nezodpovedné pokračovať v rozhovoroch o finančných a technických záležitostiach vzhľadom na riziká, ktorým v súčasnosti čelíme,” povedal Macron s tým, že “potrebný bol budíček”.

Francúzsky prezident ďalej vyhlásil, že štáty Európskej únie by mali byť súčasťou akýchkoľvek rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ktoré sa budú týkať novej dohody o obmedzení jadrových rakiet stredného doletu. “Nemôžeme sa uspokojiť s bilaterálnymi zmluvami,” vyhlásil a upozornil, že ide o otázku bezpečnosti v Európe. Macron na tlačovej konferencii v Elyzejskom paláci vyzval na dialóg s Ruskom.

Macron podľa agentúry Reuters uviedol, že Francúzsko neakceptuje moratórium týkajúce sa rakiet stredného a kratšieho doletu, ktoré navrhlo Rusko po tom, ako USA a Rusko v tomto roku odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) z roku 1987.