Spoločnosť Zahraničné

Svetoví lídri si pripomenuli výročie vylodenia spojencov v Normandii

Macron a Mayová si pripomenuli výročie vylodenia spojencov v Normandii. Zdroj: SITA/AP

VER-SUR-MER – Lídri Francúzska a Británie si vo štvrtok pripomenuli 75. výročie vylodenia spojencov v Normandii. Francúzsky prezident Emmanuel Macron privítal britskú premiérku Theresu Mayovú v obci Ver-sur-Mer, kde v pobrežnom sektore Gold Beach slávnostne položili základný kameň nového pamätníka padlých britských vojakov. 

 

Macron a Mayová oficiálne položili základný kameň nového pamätníka, ktorý bude niesť mená vyše 22.000 britských vojakov, ktorí tu zahynuli pri vylodení a následných bojoch s nemeckými silami.

Lídri sa neskôr zúčastnili na omši v katedrále v meste Bayeux, ktoré bolo po invázii spojencov oslobodené ako prvé.

“Ak by sme mali vymenovať jediný deň, ktorý rozhodol o budúcom osude generácií vo Francúzsku, v Británii, Európe i vo svete, bol by to 6. jún 1944,” povedala Mayová, ktorú citovala tlačová agentúra AP. V katedrále v Bayeux boli prítomní aj princ Charles, líder labouristov Jeremy Corbyn či škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Na 80-kilometrovom pobrežnom páse na severe Francúzska sa v lete 1944 vylodilo vyše 150.000 vojakov, ktorí museli čeliť nemeckému delostrelectvu a guľometnej paľbe. Operácia Overlord bola najväčšou námornou inváziou v dejinách ľudstva a pripravila cestu k porážke nacizmu v západnej Európe.

Invázii predchádzali mesiace utajovaného plánovania a rozsiahlej transatlantickej mobilizácie vojska a zbraní. Vyloďovací pobrežný pás bol rozdelený na sektory Gold, Juno, Sword, Utah a Omaha.

Prezident Macron sa poďakoval americkým veteránom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo štvrtok poďakoval americkým vojnovým veteránom za “slobodu” Francúzska.

“Vieme, za čo sme vám vďační, veteráni: za našu slobodu,” povedal Macron v angličtine. Potom sa obrátil k prítomným veteránom, z ktorých mnohí sedeli v invalidných vozíkoch: “V mene mojej krajiny vám chcem povedať, ďakujem.”

Macron na spomienkovom podujatí na cintoríne situovanom nad plážou Omaha prítomným veteránom druhej svetovej vojny a rodinám padlých vojakov ďalej povedal, že “Francúzsko na ich obetu za slobodu svojej krajiny nezabúda”.

Francúzsky prezident Macron ďalej ocenil ambície a statočnosť Spojených štátov a pokračoval: “Vaša krajina nie je nikdy taká veľká, ako keď bojuje za univerzálne hodnoty.”

Prítomným, ktorí sa zišli, aby si uctili pamiatku tisícov padlých vojakov, sa po Macronovi prihovoril aj prezident USA Trump.

Na slávnosti, ktorá sa koná na pôde Amerického cintorína v Normandii, sa zúčastnilo 12.000 hostí. Na tribúne sedelo spoločne s prezidentmi Macronom a Trumpom s manželkami niekoľko pamätníkov a hrdinov vojny. Prezident Macron udelil piatim americkým veteránom najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad Čestnej légie.

Trump a Trudeau vzdali poctu vojakom

Americký prezident Donald Trump počas štvrtkového spomienkového podujatia pri príležitosti 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii vyzdvihol hrdinstvo amerických a ďalších spojeneckých vojakov, ktorí sa v lete 1944 zúčastnili na operácii Overlord.

Podľa Trumpových slov títo ľudia patria medzi “najväčších Američanov, akí kedy žili”, citovala jeho slová tlačová agentúra AP. Trump sa na pôde amerického vojenského cintorína v Colleville-sur-Mer pripojil k ďalším svetovým lídrom a vzdal poctu tým, ktorí v týchto bojoch padli alebo sa na nich zúčastnili.

Trump účastníkov operácie Overlord označil za “občanov slobodných a nezávislých krajín, ktorých spojila povinnosť voči krajanom i miliónom ešte nenarodených”. “Naše uchovávané spojenectvo bolo kované v horúčave bitky, skúšané v úkladoch vojny a potvrdené v požehnaní mieru. Naše puto je nezničiteľné. Výnimočná sila pramenila z výnimočného ducha,” povedal Trump na spomienkovom podujatí.

“Ste pýchou nášho národa, ste slávou našej republiky a my vám zo srdca ďakujeme,” adresoval šéf Bieleho domu slová úcty približne 60 vojnovým veteránom, z ktorých mnohí boli na invalidných vozíkoch.

S prejavom vystúpil aj kanadský premiér Justin Trudeau, ktorý vyzdvihol bojovníkov “dňa D” a ich najvyššiu obeť pre budúce generácie. V Normandii sa vylodilo 14.000 Kanaďanov, ktorí “zažili niečo, čo svet dovtedy ešte nevidel”. Trudeau tiež velebil následný svetový poriadok vrátane OSN a NATO.

“Povinnosťou všetkých Kanaďanov je zabezpečiť, aby sa na príbeh a obeť vojakov nikdy nezabudlo,” zdôraznil kanadský premiér.