Ostatné Top Zahraničné

Macedónsko kritizuje EÚ: Váš systém nefunguje

SKOPJE – Macedónsky prezident Gjorge Ivanov dnes ostro kritizoval migračnú politiku Európskej únie. Jeho slová prichádzajú v čase, keď Európa čelí najväčšej utečeneckej kríze od druhej svetovej vojny, píše agentúra AP.

Ivanov vo svojom výročnom prejave v parlamente obvinil úniu z nefungujúceho systému prerozdeľovania utečencov medzi jej členské štáty. Zároveň skritizoval blok za to, že niektorým krajinám umožňuje prijímanie migrantov bez registrovania a jednostranné rozhodnutia týkajúce sa tejto otázky. Podľa Ivanova prekročilo za tento rok macedónske hranice vyše 700.000 ľudí, pričom krajina musí riešiť vzniknutú situáciu sama. “Utečenecká kríza nám pripomína, že sa musíme spoliehať iba sami na seba,” povedal macedónsky prezident s tým, že Skopje “znáša následky zlyhania celej únie”.

Macedónsko je súčasťou tzv. balkánskej trasy, ktorú využívajú utečenci na ceste do bohatých západoeurópskych krajín. Nedávno požiadalo o pomoc krajiny Vyšehradskej skupiny (V4). Macedónsko v súvislosti s migračnou vlnou zriaďuje na svojich hraniciach s Gréckom bezpečnostný plot, ktorý by mal po dobudovaní pokrývať vyše 40-kilometrový úsek.