Myjava Regióny Senica Skalica Top Trnava

Luxusný nezmysel z eurofondov. Verejný záchod v cene garzónky už nefunguje, obci je na príťaž

Takto vyzerá v súčasnosti verejné WC v obci Dojč, ktoré stálo 65-tisíc eur. Zdroj: Glob.sk/juh

DOJČ – Bola to úplná hlúposť! Tak zhodnotila výstavbu super luxusnej verejnej toalety v Dojči pri Senici súčasná starostka obce. Tvrdí, že ho v dedine vôbec nepotrebovali a predchádzajúce vedenie malo za tú sumu radšej upraviť koryto potoka tečúceho obcou, aby sa pri dažďoch nevylievalo. Záchod, ktorý je doslova ukrytý vo dvore obecného úradu, mal pritom hodnotu garzónky v Bratislave. 

Luxusná toaleta z Francúzska v hodnote 65-tisíc eur, ktorú dali do prevádzky na jar roku 2013, pôsobí zvonka naozaj parádne a moderne, veď má pochrómované dvere a je vykladaná zeleným kameňom. No len čo do nej v súčasnosti človek vstúpi, slabšej náture možno prejde chuť na akúkoľvek potrebu. „Už dosť dlho je nefunkčná, takže podľa toho to v nej teraz i vyzerá,“ povedal pre Glob.sk zamestnanec miestneho obecného úradu.

Zrevitalizovaná plocha za obecným úradom a pri nej „luxusná“, nepotrená a zatvorená toaleta za 65-tisíc eur. Zdroj: Glob.sk/juh

Bol to nezmysel

Výstavba takej drahej verejnej toalety, ktorú navyše obec vôbec nepotrebovala, zdvihla žlč aj vtedajším členom zastupiteľstva. Aby obec mohla z eurofondov čerpať dotáciu 358 tisíc eur na rekonštrukciu verejného priestranstva okolo obecného úradu, musela okrem toho ešte niečo spraviť. „V rámci revitalizácie bolo podmienkou urobiť verejnú toaletu, autobusovú zastávku, alebo upraviť vodný tok. Autobusovú zastávku sme nepotrebovali, upraviť verejný tok nebolo nutné, tak som sa rozhodla pre verejnú toaletu,“ bránila svoj „skvelý“ krok bývalá starostka Katarína Jankovičová. Poslanci ale argumentovali i tým, že na záchod išli nielen peniaze z eurofondov, ale aj z obecnej kasy, z ktorej sa na tento “špás” minulo päť percent. „Od začiatku to bol úplný nezmysel. Úprava vodného toku mala byť absolútna priorita,“ oponuje súčasná starostka Slavomíra Melišová. „Nie som aktérkou tejto myšlienky, pretože vtedy som nebola ani poslankyňou, no keby bolo na mne, tak s výstavbou takej drahej verejnej toalety, ktorú tu navyše nikto nepotrebuje, určite nesúhlasím,“ prízvukuje Melišová.

Takto vyzerá „luxusná“ toaleta za 65-tisíc eur v súčasnosti z vnútra. Zdroj: Glob.sk/juh

Malo sa zregulovať koryto potoka

Päťročný projekt na toaletu sa ukončil vlani, lenže už vtedy záchod nefungoval. Aj teraz je „Z technických príčin zatvorený!“ „Trubky, ktoré privádzajú do neho vodu sú veľmi tenké, takže sa zrejme zavápnili, čím sa znefunkčnili. Museli sme tam teda vypnúť prívod vody, aby v zime nepopraskali. So zimou je spojený aj ďalší problém, ktorým bolo kúrenie. Občas sa nám totiž stávalo, že tých pár ľudí, ktorí ho využili, tam nechalo pootvorené dvere, respektíve pokazili na ňom zatváranie, takže dnu fúkalo a bola tam zima. Náklady na vykurovanie toalety elektrinou boli neúmerne vysoké,“ snažila sa vysvetliť zatvorenie „luxusného“ WC súčasná starostka, ktorá je jednoznačne za to, že miesto toalety sa radšej malo zregulovať koryto potoka vedúce obcou. „S ním totiž mávame problém pre časté prívalové zrážky, takže tu by boli revitalizačné prostriedky využité určite efektívnejšie ako na nevyužívaný verejný záchod,“ hovorí S. Melišová, ktorá by sa spomínanej „potrebnej“ stavby najradšej zbavila.

Podľa bývalej starostky upraviť verejný tok potoka tečúcej dedinou nebolo nutné. Zdroj: Glob.sk/juh

Črtá sa predaj bartrovým obchodom

Dojč sa však „luxusnej“ francúzskej toalety zrejme napokon predsa len zbaví. Starostka je totiž už v rokovaní s potenciálnymi záujemcami oň. „Najskôr sa nám prihlásil majiteľ istej spoločnosti, ktorá prevádzkuje prenosné WC. Druhým, kto mal záujem, bolo lyžiarske stredisko. Myslím si, že z Nitrianskeho kraja. A tretie bolo Občianske združenie z juhu Slovenska,“ spomenula troch najvážnejších záujemcov Melišová. „V podstate s každým z nich som sa bavila o bartrovom obchode. S prvým tak, že on by nám počas obecných akcií 10 rokov zabezpečoval prenosné WC, s druhým a tretím to bolo tak, že naše deti by tam chodili na výlety, respektíve na lyžovačku a neplatili by istý čas vstupné,“ vraví starostka o spôsoboch, akým by sa mohla nechcenej toalety raz a navždy zbaviť. Najviac sa jej pozdáva spolupráca s občianskym združením, kde by zrejme najrozumnejšie využili to, čo zostalo z už investovaných eurofondov. Za akú cenu by drahú toaletu „dala“, však uviesť nedokázala, pretože o tom budú musieť rozhodnúť poslanci.

Galéria
Starostka Slavomíra Melišová verí, že sa jej „luxusnú“ no nepotrebnú toaletu predsa len podarí bártrovým obchodom dostať z obce preč. Zdroj: Glob.sk/juh
Obecný úrad v Dojči sa stal „luxusným“ WC za 65-tisíc eur známym po celom Slovensku. Zdroj: Glob.sk/juh
„Luxusnú“ francúzsku toaletu v Dojči otvorili na jar roku 2013. Zdroj: Archív
V súčasnosti je toaleta zamknutá visiacim zámkom aby sa do nej nedostali „nepovolané“ osoby. Zdroj: Glob.sk/juh
Znečistená vitrína v toalete nad umývadlom rúk tiež vôbec nepôsobí vábne. Zdroj: Glob.sk/juh
Sadnúť si na takto „čistú“ misu toalety za 65-tisíc eur chce určite odvahu. Zdroj: Glob.sk/juh
„Kultúrna“ vložka na stene toalety jedným z jej používateľov nepotrebuje komentár. Zdroj: Glob.sk/juh
Súčasná starostka tvrdí, že práve úprava toku potoka bola pre časté prívalové zrážky nutnejšia ako potrebná verejná toaleta. Zdroj: Glob.sk/juh
navigate_before
navigate_next