Zahraničné Politika

Lukašenko sa stretol s Putinom. Deklarovali pokrok v spolupráci

Ruská prezident Vladimir Putin a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Zdroj: TASR/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

MINSK – Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v piatok povedal, že Bielorusko s Ruskom dosiahli v rámci bilaterálnej spolupráce “obrovský pokrok”.

Poznamenal však aj to, že obom krajinám ešte zostáva množstvo práce, čo sa týka spoločného Zväzového štátu Ruska a Bieloruska, informovala agentúra TASS. Lukašenko sa takto vyjadril v piatok po tom, ako sa v Petrohrade stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Novinárom tiež povedal, že Bielorusko kúpi v roku 2020 od Ruska 24 – 25 miliónov ton ropy za cenu, ktorá nebude vyššia než v roku 2019. “Dohodli sme sa na objeme ropy, teda že od Ruska kúpime 24 – 25 miliónov ton. Cena nebude vyššia než tá aktuálna v roku 2019,” uviedol bieloruský prezident. Lukašenko podľa agentúry BelTA tiež povedal, že obaja prezidenti sa dohodli na tom, že si v blízkej budúcnosti zatelefonujú, a ak to bude nutné, stretnú sa i osobne.

Išlo už o druhé decembrové stretnutie Putina s Lukašenkom, pripomenula agentúra AP s tým, že podľa nemenovaných predstaviteľov oboch krajín sa Minsk s Moskvou blížia k dohode o väčšej integrácii svojich ekonomík. Aj Putin v súvislosti s piatkovým stretnutím hovoril o tom, že sa v istých významných otázkach podarilo dosiahnuť určitý pokrok.

Rokovania s Ruskom vyvolali v ostatnom čase opozičné protesty v Bielorusku, kde sa mnohí občania obávajú, že posilnenie vzťahov s Ruskom by mohlo oslabiť nezávislosť Bieloruska. Bielorusko a Rusko sú zjednotené v Zväzovom štáte Ruska a Bieloruska, ktorý však doteraz existuje zväčša len na papieri.

Ich armády majú úzke väzby, hoci Lukašenko odoláva úsiliu Moskvy o posilnenie jej vojenskej prítomnosti v Bielorusku, ktoré leží medzi Ruskom a štátmi NATO. Bielorusko je členom Eurázijskej ekonomickej únie a Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, regionálnych zoskupení, ktoré podľa pozorovateľov používa Putin na posilňovanie vplyvu Moskvy v postsovietskych krajinách a ako protiváhu Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.