Politika Top Zahraničné

Lukašenko na utajovanej ceremónii zložil prezidentskú prísahu

Alexandr Lukašenko. Zdroj: TASR / AP

MINSK – Alexandr Lukašenko sa v stredu oficiálne ujal svojho šiesteho funkčného obdobia v úrade bieloruského prezidenta. Informovala o tom tlačová agentúra TASS s odvolaním sa miestne médiá.

 

Inaugurácia nebola vopred oznámená, dopĺňa tlačová agentúra AFP.

“Alexandr Lukašenko sa ujal úradu bieloruského prezidenta. Inauguračná ceremónia sa koná v týchto minútach v Paláci nezávislosti,” uviedla bieloruská štátna tlačová agentúra Belta.

Nezávislé spravodajské médiá predtým informovali, že ulice v bieloruskom hlavnom meste Minsk boli uzatvorené, pretože metropolou prechádzala Lukašenkova kolóna vládnych automobilov.

Na inauguračnú slávnosť bolo pozvaných niekoľko stoviek hostí vrátane vysokopostavených činiteľov, členov Snemovne reprezentantov a Rady republiky, šéfov vládnych výborov a organizácií, miestnych výkonných výborov, štátnych médií, vedcov, ako aj osobností z prostredia kultúry a športu, napísala Belta.

Lukašenko zložil prezidentskú prísahu v bieloruštine s rukou na ústave krajiny. Predsedníčka ústrednej volebnej komisie Lidzija Jarmošynová mu následne odovzdala certifikát hlavy štátu.

 

Po voľbách zaplnili bieloruské ulice protestujúci. Zdroj: TASR / AP

Slovensko stojí pri občanoch Bieloruska

Podľa slovenského ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka Alexandr Lukašenko nemá oprávnenie na to, aby stál na čele svojej krajiny. “Je zodpovedný za prezidentské voľby v Bielorusku, ktoré neboli slobodné a ani spravodlivé,” uviedol Korčok a dodal, že Slovensko stojí pri občanoch Bieloruska.

Prezidentské voľby sa v Bielorusku konali 9. augusta. Lukašenko v nich podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, zatiaľ čo jeho hlavnú súperku a súčasnú líderku opozície Sviatlanu Cichanovskú podporilo desať percent voličov. Volebná účasť dosiahla 84,3 percenta.

Po zverejnení výsledkov vypukli v Bielorusku masové protesty, ktoré stále pretrvávajú. Európsky parlament prijal uznesenie o situácii v Bielorusku, v ktorom neuznáva výsledky bieloruských prezidentských volieb a odsudzuje bieloruské orgány za násilné potlačenie pokojných protestov.

Lukašenko je pri moci od roku 1994.