Zahraničné Politika

Ľudia v Severnej Kórei hladujú. Polovica populácie trpí podvýživou

Ilustračné foto: TASR/AP

NEW YORK – Potravinová neistota v Severnej Kórei je na “alarmujúcej úrovni”, pričom takmer polovica tamojšej populácie, teda 11 miliónov ľudí, trpí podvýživou. V utorok to uviedol zvláštny spravodajca Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva v Severnej Kórei Tomas Ojea Quintana. Výboru pre ľudské práva Valného zhromaždenia OSN povedal, že podľa odhadov v krajine trpí podvýživou asi 140-tisíc detí, vrátane 30-tisíc, ktoré “čelia zvýšenému riziku smrti”.

 

Vláda, ktorá je primárne zodpovedná za zabezpečenie prístupu k potrave, podľa Quintanu “v dôsledku zlyhávania ekonomických a poľnohospodárskych opatrení porušuje svoje záväzky v otázke ľudských práv”. Dodal tiež, že počas svojho trojročného pôsobenia na poste zvláštneho spravodajcu nezaznamenal zlepšenie dodržiavania ľudských práv v Severnej Kórei.

“Ekonomické zdroje krajiny sú odkláňané od základných potrieb ľudí. Všadeprítomná diskriminácia vo verejnom distribučnom systéme znamená, že bežní občania, zvlášť farmári a ľudia z vidieckych oblastí, nedostávajú žiadne prídely,” uviedol Quintana. Potravinovú neistotu podľa neho ešte zhoršuje kolektívne poľnohospodárstvo a neumožňovanie farmárom benefitovať z individuálnych políčok.

“Vláda zároveň zlyhala pri vytváraní podmienok, aby sa ľudia mohli bezpečne zapojiť do obchodovania a trhovej výmeny bez toho, aby čelili kriminalizácii, vydieraniu a iným formám nevhodného zaobchádzania,” pokračoval. Ako však dodal, väčšina Severokórejčanov sa do takýchto trhových aktivít zapája, aby prežili. Podľa Quintanu je iróniou, že neschopnosť vlády regulovať vznikajúcu trhovú aktivitu vytvára narastajúcu nerovnosť v bohatstve, “keď iba tí s peniazmi majú prístup k základným právam, ako sú vzdelanie, zdravotná starostlivosť, sloboda pohybu a k adekvátnemu bývaniu”.

Ako Quintana ďalej pokračoval, v Severnej Kórei sú naďalej veľmi rozšírené zásadné obmedzenia základných slobôd vrátane sledovania a prísneho monitorovania občanov. “Severokórejčania naďalej žijú v zakorenenom strachu, že ich pošlú do politických väzenských táborov nazývaných ‘kwanliso’,” uvádza Quintana.

“Ak vás považujú za špióna nepriateľských krajín alebo zradcu, keď si v skutočnosti jednoducho iba napĺňate svoje ľudetidské práva, môžu vás zrazu agenti ministerstva štátnej bezpečnosti poslať do kwanliso a už vás nikdy neuvidia. Rodiny podozrivých nikdy neiformujú o takýchto rozhodnutiach alebo mieste pobytu svojich príbuzných,” informoval Quintana.

Severná Kórea prijala podľa Quintanu 132 odporúčaní iných členských štátov OSN vrátane “udelenia bezprostredného, slobodného a neobmedzeného prístupu pre medzinárodné humanitárne organizácie, s cieľom poskytnúť pomoc najzraniteľnejším skupinám vrátane väzňov”. To by mohlo podľa Quintanu viesť k prvému medzinárodnému prístupu k miestam zadržiavania väzňov a byť tak “príležitosťou zlepšiť väzenské podmienky”.