Domáce Politika Spoločnosť

Ľudia s mentálnym postihnutím žiadajú od vlády lepšie podmienky na uplatnenie sa v spoločnosti

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Ľudia s mentálnym postihnutím chcú byť začlenení do spoločnosti. Chcú taktiež prijímať rozhodnutia a niesť za ne zodpovednosť, chcú podporu pri rozhodovaní, pracovať, žiť tak ako bežní ľudia. Vyplynulo to zo záverov celoslovenského stretnutia, ktoré usporiadalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR. Žiadajú preto vládu SR o zabezpečenie implementácie Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím vo všetkých oblastiach života a o aktívnejší proces deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka Republikovej centrály ZPMP v SR Iveta Mišová.

 

Ľudia s mentálnym postihnutím apelujú aj na úrady práce sociálnych vecí a rodiny, aby podporovali nezávislý život ľudí s mentálnym postihnutím prostredníctvom osobnej asistencie. Takisto vyzývajú Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) k realizácii reformy opatrovníctva dospelých a ochrany seniorov v Slovenskej republike, k zavedeniu podporovaného rozhodovania do legislatívy a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR k podpore opatrení smerujúcich k rozšíreniu možností na ich zamestnanie.

ZPMP upozorňuje, že prakticky na celom Slovensku čelia ľudia s mentálnym postihnutím viacerým problémom pri svojej snahe o plnohodnotný život. „Musia zápasiť s obmedzenými šancami a možnosťami na vzdelanie či zamestnanie. Mnohí žijú za bránami vo veľkých celoročných zariadeniach, čo zvyšuje mieru ich segregácie. Byť akceptovanou súčasťou spoločnosti stojí ľudí s mentálnym postihnutím veľa síl, a preto sú radi, ak môžu zdieľať svoje problémy a potreby,“ vysvetlila Mišová. Dodala, že tohtoročné stretnutie reflektovalo potrebu nezávislého života, osobného rozhodovania a asistencie.

Celoslovenské stretnutie s účasťou partnerov z Prahy a Brna sa uskutočnilo 13. až 15.novembra. Cieľom bolo posilniť integráciu a schopnosti presadzovať ľudské práva samotnými ľuďmi s mentálnym postihnutím, podporiť tzv. opatrovnícku reformu a vymeniť si informácie a skúsenosti v rámci medzinárodnej spolupráce. Na stretnutí sa zišlo 54 sebaobhajcov s asistentmi a odborníkmi. Stretnutie sa konalo v rámci realizácie projektu Sebaobhajovanie – šanca pre ľudí s mentálnym postihnutím III. vďaka finančnej podpore MS SR.

ZPMP v SR je občianske združenie a vyvíja činnosť na území Slovenskej republiky. Vzniklo v roku 1980, združuje 44 miestnych organizácií s počtom členov takmer 10 000 osôb na celom Slovensku. Hlavným cieľom ZPMP v SR je začlenenie ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti.