Domáce Politika Kauzy Top

Lubyová nechala nastúpiť vedcov, aby obhájila chyby pri stimuloch. Na vine sú média a opozícia

Na snímke zľava profesor Andrej Jenča, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a generálny riaditeľ Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu Jozef Buday počas brífingu k aktuálnej situácii v oblasti stimulov pre výskum a vývoj schválených v roku 2018 v Bratislave 30. januára 2019. Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Ministerka školstva Martina Lubyová vysvetľovala. Viac ako hodinu sa snažila vyvrátiť pochybnosti okolo udeľovania stimulov pre firmy na vedu a výskum. Medzi vedcov úspešných aj na medzinárodnom poli a veľké firmy ako Matador či MicroStep, sa dostal aj doktor Peter Schwartz z firmy NaviDate s.r.o., o ktorého zvláštnom projekte informoval Glob.sk ako prvý. Otázniky o mechanizme a prideľovaní stimulov ministerka Lubyová vysvetlila zo svojho pohľadu, pochybnosti pripúšťa len pri niektorých hodnoteniach.

 

Ministerka školstva začala kritikou médií, ktorá celý proces sprevádza. Podľa nej jej argumenty média ignorujú a cenzurujú.  Vraj iba vďaka snahe ministerstva na webstránke sa podarilo, že sa do procesu prideľovania stimulov zapojilo 46 subjektov, z toho 30 získalo aj financovanie.

Lubyová tvrdí, že pre politizáciu a medializáciu dochádza k dehonestácii vedeckej obce, pričom sa vedci boja zapojiť a hodnotitelia hodnotiť. Hodnotitelia sú pritom anonymní.

Za kritikou vidí Lubyová aj Štefunka z Progresívneho Slovenska

Ministerka obhajovala ideu niektorých projektov ako “inovatívne nápady”. Kritike podrobila útoky na projekty, ktoré “spájajú na prvý pohľad nespojiteľné”. Nepáči sa jej že tieto inovatívne nápady sú zosmiešňované. Kritéria na získanie stimulov bránila tým, že ich ona nezaviedla a sú určené zákonom. Za diskriminačné by považovala, ak by z podpory boli vylúčené firmy, ktoré nemajú schránky, ktoré sídlia v rodinných domoch, či ktoré nemajú dostatočný kapitál,  vznikli len nedávno či nemajú ani vhodných zamestnancov. Podpora je podľa nej určená aj startupom.

Na tlačovej konferencii z jej úst zaznelo obvinenie na dve neúspešné firmy, ktoré verejne kritizovali výsledky a hodnotenie stimulov. Za jednou z nich, MultiplexDX s.r.o vidí politický záujem, lebo v nej figuroval Ivan Štefunko z mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko, za druhou vidí plytvanie štátnych prostriedkov. Ide o firmu GA Drilling a.s., ktorá sa venuje výskumu plazmového vŕtania. Tá podľa ministerky Lubyovej získala už zo štátnych zdrojov približne 26 miliónov eur a stále nie je vidieť výsledok ani funkčný prototyp. Pri hlasovaní v komisii sa vraj proti poskytnutiu stimulu GA Drilling a.s. postavila drvivá väčšina jej členov.

Podľa ministerky školstva Lubyovej môže mať kritika aj politický podtón, kvôli predsedovi Progresívneho Slovenska, Ivanovi Štefunkovi. ZDROJ: TASR/Pavel Neubauer

Za celou kritikou ministerka školstva vidí boj firiem, ktoré získali málo bodov. Zároveň priznala, že v prípade hodnotení sa podľa nej dávala váha viac na vedeckú časť ako na podnikateľské prostredie uchádzačov.

Rezort školstva zároveň podal 24. januára na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Dôvodom má byť podľa ministerky Lubyovej podozrenie na neoprávnenú manipuláciu informačného systému Centra vedecko-technologických informácií. V dvoch zo štyroch posudkov pre jeden zo 46 projektov na stimuly, ktoré boli v tomto systéme hodnotené, zaznamenali podľa rezortu školstva vysokú mieru podobnosti. “Chceme ukázať, že sme to nemanipulovali. Nemáme problém, aby sa to preskúmalo nezávislým orgánom,” povedala Lubyová.

Profesori, veľké firmy a NaviDate

Po ministerke vystupovali zástupcovia tých, čo by sa mali údajne cítiť poškodení negatívnou medializáciou. Išlo o profesorov z dotknutých oblastí a úspešných žiadateľov na projekty – vrátane profesora Slezáka v medializovanom prípade spolupráce so slovenským výrobcom húfnic pri liečbe srdcových chorôb.

Na mieste boli aj zástupcovia troch firiem. Zástupca skupiny Matador, konateľka spoločnosti MicroStep a doktora Schwartza zo spoločnosti NaviDate. Zatiaľ čo skupina Matador, či spoločnosť MicroStep má stovky zamestnancov a desiatky z týchto zamestnancov sa venujú výskumu a vývoju, spoločnosť NaviDate nič také nemá. Spoločnosť bola kritizovaná aj opozičnou poslankyňou Veronikou Remišovou.

Peter Schwartz, konateľ firmy, plánuje podľa projektu zamestnať len troch ľudí. Dvaja z toho budú jeho vlastní synovci. Na webstránke spoločnosť pridala možnú spoluprácu s ľuďmi z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity. Túto spoluprácu v projekte nikdy spomenutá nebola, čo ako negatívum uvádza aj jeden z anonymných hodnotiteľov pri hodnotení: “V žiadosti absentuje (s výnimkou zodpovedného riešiteľa) bližšia špecifikácia participovania (oblasť výskumu) ďalších členov podieľajúcich sa priamo na riešení projektu.” 

Na stránke došlo po medializácii aj k iným zmenám – zmizla fotka Vladimíra Putina a pribudol príhovor konateľa, kde ďakuje za stimul. Čo nezmizlo, sú stále okopírované texty o “výhodách a rizikách umelej inteligencie” alebo o “mikroslužbách” z iných anglických portálov.

 

Ďakovný príhovor konateľa spoločnosti NaviDate s.r.o., Petra Schwartza k získaniu stimulov od ministerstva školstva. Zdroj: navidate.eu