Domáce GPlus Politika Spoločnosť Top

Lubyová chce zmeniť to, čo sedem rokov fungovalo. Angličtina už nebude povinná

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Slovensko pred pár dňami obletela informácia o zrušení povinnej angličtiny na základných školách. Zhrození sú nielen rodičia, ale aj poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorí krok ministerstva školstva odsúdili hneď na začiatku.

 

Výučba najžiadanejšieho svetového jazyka by sa mala na základných školách zmeniť. Dnes sa všetky deti povinne učia anglický jazyk od tretieho ročníka základnej školy a možnosť zvoliť si iný jazyk majú až od siedmeho ročníka. Tieto pravidlá zaviedol bývalý minister Eugen Jurzyca v roku 2011. Po novom by sa angličtina nevyučovala ako prioritný predmet, ale rodičia by mali možnosť pre svoje deti vybrať iný cudzí jazyk.

Ministerstvo školstva hovorí o liberalizácii, ktorú týmto krokom ponúka. ,,Je to možnosť pre rodiča vybrať si, čo je pre jeho dieťa a jeho individuálne potreby najlepšie. Dokument Učiace sa Slovensko aj Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania je založený na filozofii vychádzať v ústrety individuálnym vzdelávacím potrebám žiakov,” vysvetľuje rezort školstva.

Pre poslanca Národnej Rady (NR SR) a tímlídra strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislava Gröhlinga je návrh na zrušenie povinnej angličtiny ,,hrubou chybou ministerky školstva Martiny Lubyovej”.

„Keď sa povinná angličtina zruší, môže sa stať, že žiak sa bude učiť na základnej škole nemčinu a na strednej škole angličtinu a v konečnom dôsledku nebude na dobrej úrovni ovládať ani jeden cudzí jazyk,“ povedal poslanec Gröhling.

Ministerstvo školstva sa chce zavedením tejto zmeny viac priblížiť právam a individuálnym potrebám detí. ,,Zrušenie povinnosti a zavedenie možnosti vybrať si prioritný cudzí jazyk však neznamená, že prevažná väčšina žiakov si nebude voliť ako prvý jazyk angličtinu,” odpovedalo ministerstvo školstva na naše otázky prostredníctvom tlačového odboru.

S návrhom poslanec Gröhling veľké pochopenie nemá a argumentuje číslami. „V inzerátoch na profesia.sk žiada angličtinu 40 percent inzerentov. Nemčinu žiada 10 percent a ovládanie zvyšných jazykov je podmienkou v menej ako jednom percente pracovných ponúk,“ uviedol Gröhling. Riešením by podľa neho bolo ponechanie povinného anglického jazyka, ale školám by sa mal dať k dispozícii väčší počet voľných hodín. Školy by ich mohli využiť na poskytovanie voliteľných predmetov.

Lubyová upozornila aj na nedostatok kvalifikovaných pedagógov v tejto oblasti. Aj kvôli tomuto problému chce zaviesť zmeny. Predseda SaS Richard Sulík prichádza s riešením. „Navrhujeme adekvátne ohodnotenie kvalitných a fundovaných učiteľov. V komerčnej sfére zarába človek perfektne hovoriaci cudzím jazykom lepšie ako väčšina pedagógov, nečudo teda, že radšej si prácu hľadajú inde. To by sa malo zmeniť,“ píše sa v tlačovej správe SaS. 

Galéria
Povinná angličtina by mala byť na základných školách minulosťou. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Pre tímlídra strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislava Gröhlinga je návrh na zrušenie povinnej angličtiny ,, hrubou chybou ministerky školstva Martiny Lubyovej”. Zdroj: TASR / ŠŠtefan Pušškᚹ
Ministerstvo školstva hovorí o liberalizácii, ktorú týmto krokom ponúka. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Kiska Sulíkovu ponuku odmietol. Zdroj: SITA / Diana Černáková
navigate_before
navigate_next