Politika Zahraničné

Lubomír Metnar z funkcie českého ministra obrany neodstúpi

Lubomír Metnar, Foto: YouTube/ANO

PRAHA – Minister obrany ČR Lubomír Metnar v piatok oznámil, že pre pochybnosti týkajúce sa jeho diplomovej práce neodstúpi zo svojej funkcie. Metnar sa zároveň ospravedlnil verejnosti a autorovi knihy, z ktorej mal uvádzať citačné odkazy. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

“Po zhodnotení celej situácie som sa rozhodol, že pánovi premiérovi rezignáciu ponúkať nebudem,” uviedol Metnar na tlačovej konferencii k nezrovnalostiam vo svojej diplomovej práci. Na nezrovnalosti v diplomovej práci ministra obrany upozornila v utorok Česká televízia. Podľa nej diplomová práca vzbudzuje pochybnosti, aj keď vraj nejde o typický plagiát. Ministra pochybnosti týkajúce sa jeho práce prekvapili. Uviedol, že sa s ňou musí zoznámiť a nechal si vypracovať analýzu.

Podľa analýzy Ostravskej univerzity diplomová práca ministra nie je plagiát. Metnar svoju prácu obhájil v roku 2004 na Pedagogickej fakulte Ostravskej univerzity. Podľa servera Novinky.cz je z dnešného hľadiska táto práca problematická, najmä čo sa týka práce so zdrojmi a uvádzania citačných odkazov.

Na rozdiel od dvoch členov Babišovej vlády, ktorí už odstúpili, Metnar neprevzal od iných autorov celé kapitoly, skôr v niektorých pasážach odseky alebo časti odsekov, pričom menil ich poradie, preskupoval slová a vynechával alebo doplňoval niektoré termíny.

Metnara pred zverejnením výsledkom analýzy uviedol, že ak sa potvrdenie z plagiátorstva potvrdí, zváži aj možnosť demisie. Premiér Babiš Metnara podporil a vyhlásil, že nevidí dôvod na jeho odstúpenie. Obvinenia z plagiátorstva už pripravili o miesta v súčasnej vláde premiéra Andreja Babiša dvoch ministrov: šéfku rezortu spravodlivosti Taťánu Malú a ministra práce a sociálnych vecí Petra Krčála.