Domáce Kauzy Politika Top

Loďky, uniformy či chránenec Lacko. Aj o tomto si mal písať Glváč s Kočnerom

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Lacko, N, Fero, Dušan P. Aj takéto skratky mal používať podpredseda parlamentu Martin Glváč v komunikácii Marianom Kočnerom cez aplikáciu Viber. Médiám ju poskytol šéf OĽaNO Igor Matovič po tom, ako Glváč “nepristúpil na dohodu” a z postu podpredsedu parlamentu neodišiel dobrovoľne. Dvojica mala okrem parlamentných volieb riešiť aj riadený rozhovor, osobné stretnutia či rôzne kauzy. Pre približne 900 správ teraz plánuje opozícia zvolať mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa pokúsia Glváča odvolať. Glob.sk prináša prehľad tých najdôležitejších momentov údajnej komunikácie Glváč – Kočner.

 

V komunikácii, ktorú zverejnil Matovič, je číslo, ktoré patrí práve podpredsedovi strany Smer-SD a podpredsedovi parlamentu. Hneď na úvod komunikácie si Kočner s Glváčom majú písať o tom, či Kočner neche robiť šéfa pre médium Pluska. “Ved ty mas na to vzdelanie!!!” píše údajne Martin Glváč. Odpoveď bola nie, lebo vraj ide do denníka Sme. “Tak toto je hodné teba. Už som sa dlho tak nenasmial! Si klasa!” mala znieť odpoveď Glváča, pričom v komunikácii, ktorú si vraj vymenili 7. októbra 2014, pokračujú ešte niekoľko interakcií. Ďalšia zverejnená komunikácia sa má týkať má zachytávať dianie o pol roka neskôr. Glváč v nej mal zaželať Kočnerovi všetko najlepšie.

Spojili sa spolu aj začiatkom apríla 2015. Podľa komunikácie mal Kočner zháňať vojenskú uniformu. Nie je jasné, k akej príležitosti, mala byť však socialistická. Glváč údajne vidí ako jediný problém to, že nevie, či to stihne, lebo na Slovensku mal byť až nasledujúci deň. “Skús niekomu vydať rozkaz,” mal napísať Kočner, spolu s tromi emotikonmi s vyplazenými jazykmi. Následne majú dohadovať veľkosť – Kočner vraj žiadal nohavice veľkosti L, košeľu a sako veľkosti XL, ba dokonca XXL – pre istotu. Topánky veľkosti 7,5, čo v európskom číslovaní predstavuje veľkosť 40,5. Glváč podľa komunikácie nechápe tomu, že Kočner potrebuje veľkosť XXL. “Normálne nosím XL. Asi by malo stačiť. Vojsko nezvyklo šetriť na materiály,” vysvetlil. Napokon sa mal uniformy dočkať. Doniesť mu ju mal “Muki” na Vajnorskú 25 – na adrese sa nachádza okresné oddelenie polície Bratislava III. “Dúfam, že ťa v tom neuvidím v TV,” mal sa uisťovať Glváč. “Neboj,” mal odpovedať Kočner. 

Kočner s Glváčom sa mali dohadovať aj na vybavení vojenskej uniformy. Zdroj: Igor Matovič/Viber

Dosadenie primára vo vojenskej nemocnici

Riešiť mali aj Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku – konkrétne výberové konanie na primára kliniky rádiodiagnostiky. Prihlásiť sa tam mali dvaja odborníci – MUDr. Milan Kundera. a MUDr. Libor Danihel. Kočner mal následne vysvetliť, prečo je prvý spomenutý lepší. “Dr. Kundera je Laca Tichého bratranec a mal by byť väčším odborníkom a aj vernejším primárom,” píše sa v komunikácii. Glváč mal pre Kočnera zisťovať, kedy je termín výberového konania. O pár minút mu mal dať vedieť, že termín ešte vraj nebol stanovený a v daný deň je len uzávierka prihlášok. Následne vraj zistil, že mal byť 9. novembra.

Po novom roku 2016 si mali dohadovať stretnutie. Glváč ale napriek tomu tvrdí, že sa s Kočnerom stretol naposledy v roku 2012. Srandovať mali tiež o tom, že keď sa Kočner údajne stretol so Širokým, mal ich niekto odfotiť. “S tebou by to bola k****ina. Jedine, že by si mal plné zuby ministrovania,” vtipkoval údajne Kočner. Zhruba o mesiac si mali dohadovať stretnutie opäť. Napokon však k nemu zrejme nedošlo, pretože Glváč mal ochorieť a “lietať po kampani.” V tom čase skutočne prebiehala kampaň pred parlamentnými voľbami 2016.

Po voľbách riešili politiku – Glváč sa mal pýtať, čo Kočner hovorí na Borisa. Konštatoval, že Petra bude skvelá guvernérka NBS. “Som zvedavý, ako toto dopadne. Ja si myslím, že Smer, SNS, Most a 5 utečencov zo Siete. Síce Béla dnes robil tanečky, ale inak ani nemôže. O týždeň povie, že “Kotleba” a bude súhlasiť. Ja inú možnosť nevidím,” údajne polemizoval Kočner.

Baviť sa mali aj o “loďke”, ktorú si mal Kočner kúpiť. Ďalšiu “ľoďku” chcel zasa predať za takmer milión eur. Riešili aj tlačovku o Ladislavovi Bašternákovi (prezývať ho mali Lacko) v čase, keď sa riešila kauza súvisiaca s podvodmi na DPH.

Dohadovať si mali ďalšie stretnutie, teraz na nedeľu, prípadne pondelok. Miesto označili cr.pl. Ísť by mohlo o hotel Crowne plaza. “Mne je jedno. Ale asi najlepšie. Zajtra večer tam budú len šikmookí,” mal napísať Kočner. 

Dvojica si mala písať aj o Ladislavovi Bašternákovi. Zdroj: TASR/Martin Bauman

Lacko

“A čo ten Lacko,” mal sa pýtať v polovici júla 2016 Kočner. “Čo s ním,” údajne reagoval Glváč. Kočner sa totiž mal dočítať, že NAKA voči nemu začala trestné stíhanie. Glváč mu mal odporučiť, aby skúsil N. Podľa Matoviča má ísť o Norberta Bödöra, nitrianskeho podnikateľa. Následne riešia údajné stretnutie u Glváča doma, podpredseda parlamentu mal zavolať aj Dušana, aby Kočner mohol riešiť jeho problém. “Dušana P?” údajne sa pýtal Glváč. Kočner má pritakávať. Dušan P. predstavuje podľa Matoviča zrejme Dušana Páteka, ktorý do polovice mája 2016 zastával funkciu šéfa Daňového úradu v Bratislave. Stretnutie si mali dohadovať buď u Glváča, alebo v “Lackovej kancelárii”.

“U teba. Lacka do toho neťahaj,” odporúčal údajne Kočner. Glváč mal zasa Kočnerovi odporučiť, aby prišiel na “normálnom aute,” lebo v okolí “býva všelikto”. Napokon sa dohodli, že sa stretnú “u Feďa v kancli”, lebo Glváčova partnerka mala mať doma “babinec”.

Po dohodnutom stretnutí si Kočner s Glváčom mali písať, že “nech Dušan povie Ferovi, že chce týždeň na rozmyslenie, a v piatok mu povie, čo bude chcieť pod seba.” Deň po stretnutí sa Pátek stal viceprezidentom finančnej správy. Tú v tom čase viedol František Imrecze. 

Kočner mal ku Glváčovi prísť na 14-ročnom Jaguári. Zdroj: Igor Matovič/Viber

Dosadenie do SIS

Kočner Glváčovi mal krátko na to vyčítať, že si mal pustiť “hubu na špacír” – a teda, že povedal, že si Kočner údajne chcel dať svojho človeka na zástupcu riaditeľa SIS. Tú momentálne vedie Anton Šafarík. “Kedysi si mne p****al, že si nedávam pozor na jazyk.  Takže aby zbytočne nekolovali medzi nezainteresovanými ko****iny, tak asi bude lepšie, keď si každý budeme šťať na svojom piesočku… a j***ť celého Svätopluka,” mal napísať Kočner. Svätoplukom mali nazývať šéfa SIS. Glváč sa mal Kočnera spýtať, čo mal povedať, a či si myslí, že je to na chválenie. Mal sa pýtať aj to, o aké intrigy ide. O záležitosti sa ešte dohadovali aj ďalej.

Kočner mal chcieť dosadiť svojho človeka do SIS. Zdroj: Igor Matovič/Viber

Riadený rozhovor

Počas svojej komunikácie mali riešiť napríklad aj to, či sa dá vybaviť v Pluske, konkrétne v týždenníku Plus 7 dní riadený rozhovor. Kočner ho mal vybaviť cez novinárku Martinu Ruttkayovú, pričom v čase rozhovoru jej mal strážiť deti. Rozhovor s Glváčom vyšiel v týždenníku v auguste 2016, malo ísť o riadený rozhovor, ktorý napísal a následne sa k nemu spravili aj fotky.

Posledná zverejnená komunikácia sa má týkať Daniela Lipšica. Dohodnúť sa mali na adrese Margarétova 17. Údajne sa stretli okolo 14:30. “Som tu. A to jazdím bez majákov,” mal vtipkovať Kočner. Posledné správy si mali písať cez iMessage, správy, ktoré fungujú medzi majiteľmi telefónov značky iPhone. “Utopil som telefón a na novom nemám Threemu starú, takže môžem len takto. Idem v stredu do BA,” mal písať Glváč Kočnerovi koncom júla 2017. Tým zverejnená komunikácia končí.  

Glváč si cez Kočnera chcel vraj vybaviť riadený rozhovor v Pluske. Zdroj: Igor Matovič/Viber