Politika Top Zahraničné

Livia Klausová končí na poste českej veľvyslankyne na Slovensku

BRATISLAVA – Česká veľvyslankyňa na Slovensku Livia Klausová vo svojej fukcii končí, pričom z postu veľvyslankyne v Bratislave odchádza na vlastnú žiadosť. Informáciu, ktorú ako prvý zverejnil český bulvárny denník Blesk, pred malou chvíľou pre Českú televíziu (ČT) potvrdila hovorkyňa českého ministerstva zahraničných vecí Michaela Lagronová. “Môžem potvrdiť, že pani Klausová na vlastnú žiadosť končí ako veľvyslankyňa v Bratislave. Do vymenovania nového veľvyslanca, ktorému musí hostiteľská krajina udeliť súhlas, nemôžeme informovať o tom, kto bude jej nástupcom,” povedala Lagronová pre ČT. Veľvyslanectvo bude dočasne viesť Klausovej zástupca. Aké dôvody Klausovú k jej rozhodnutiu viedli, Česká televízia neuvádza.

Klausová je slovenského pôvodu, narodila sa v roku 1943 v Bratislave. Verejnosti bola dlho známa najmä ako manželka českého exprezidenta Václava Klausa, prvou dámou Českej republiky bola v rokoch 2003 až 2013. Veľvyslankyňou na Slovensku sa stala v decembri 2013.

Jej vyslanie na Slovensko presadzoval najmä Klausov nástupca vo funkcii českého prezidenta Miloš Zeman, ktorého Klausová pred prezidentskými voľbami v roku 2013 podporovala. Počas predvolebnej kampane napríklad vyhlásila, že si nepraje, aby jej nástupkyňa vo funkcii prvej dámy ČR hovorila iba po nemecky. Narážala tým na Klausovho protikandidáta, bývalého českého ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga, ktorého manželka je Rakúšanka. Krátko pred vyslaním na Slovensko sa Klausová pripravovala na svoje diplomatické pôsobenie ako zamestnankyňa odboru pre krajiny strednej Európy na českom ministerstve zahraničných vecí.